Nbox (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (81 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Subject
fr: Objet

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Move
fr: Déplacer

en: View
fr: Voir

en: Display
fr: Affichage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Move to folder
fr: Déplacer vers le répertoire

en: To
fr: À

en: Add folder
fr: Ajouter un répertoire

en: Published
fr: Publié

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Folder name
fr: Nom du répertoire

en: Sent
fr: Envoyé

en: Folders
fr: Dossiers

en: Compose
fr: Composer

en: Folder
fr: Répertoire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: to
fr: à

en: Message count
fr: Nombre de messages

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Reference
fr: Référence

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Mark read
fr: Marquer comme lu

en: Manage folders
fr: Gérer les répertoires

en: Read
fr: Lire

en: unread
fr: non lu

en: Restore
fr: Restaurer

en: read
fr: lire

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Bcc
fr: cci

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: Trash
fr: Corbeille

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: Draft
fr: Brouillon

en: Cc
fr: cc

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Me
fr: Moi

en: Relative date
fr: Date relative

en: Starred
fr: Épinglé

en: Thread ID
fr: Identifiant (ID) du fil de discussion

en: Master
fr: Principal

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier le libellé à l'entité référencée

en: Autocomplete (Tags style)
fr: Autocomplétion (style mots-clés)

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Create referenced entities if they don't already exist
fr: Créer les entités référencées si elles n'existent pas déjà

en: Sort settings
fr: Paramètres de tri

en: Include the anonymous user in the matched entities.
fr: Inclure l'utilisateur anonyme dans les entités correspondantes.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Default selection handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire de sélection par défaut

en: Process selected entities in a batch operation
fr: Appliquer le traitement en lot aux entités sélectionnées.

en: Size of the processing batch
fr: Taille du lot à traiter

en: Display configuration form on a separate page
fr: Afficher le formulaire de configuration sur une autre page

en: Title of the action selector form element
fr: Titre pour le sélecteur d'action du formulaire

en: Display action options as buttons
fr: Afficher les actions possibles comme des boutons

en: Clear selection when exposed filters change
fr: Vider la sélection lorsque les filtres exposés changent
