Nbox (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Subject
id: Judul

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Move
id: Pindah

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: To
id: Untuk

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Filter by
id: Filter dengan

en: Recipient
id: Penerima

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Deleted
id: Terhapus

en: Reference
id: Referensi

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Mark read
id: Tandai terbaca

en: Restore
id: Pulihkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: types
id: jenis

en: About
id: Tentang

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: Draft
id: Konsep

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Asc
id: Urutan turun

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Autocomplete (Tags style)
id: Pelengkapan otomatis (bergaya Tag)

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Create referenced entities if they don't already exist
id: Buat referensi entity jika referensi entity tersebut tidak ada

en: Sort settings
id: Pengaturan sortir

en: Default selection handler settings
id: Pengaturan handler pilihan standar
