Nearby places search (3.0.1) - en to de translation catalogue (41 entries)

en: Search
de: Suche

en: API Key
de: API-Schlüssel

en: Bar
de: Leiste

en: Address
de: Adresse

en: Store
de: Shop

en: Other
de: Weitere

en: Latitude
de: Breitengrad

en: Longitude
de: Längengrad

en: No results found
de: Keine Suchergebnisse

en: Storage
de: Speicher

en: Blocks
de: Blöcke

en: University
de: Universität

en: Church
de: Kirche

en: Library
de: Bibliothek

en: Airport
de: Flughafen

en: Cafe
de: Café

en: Parking
de: Parken

en: School
de: Schule

en: Location Name
de: Ortsbezeichnung

en: Accounting
de: Buchhaltung

en: Cemetery
de: Friedhof

en: Embassy
de: Botschaft

en: Amusement park
de: Vergnügungspark

en: Campground
de: Campingplatz

en: Courthouse
de: Gerichtsgebäude

en: Dentist
de: Zahnarzt

en: Electrician
de: Elektriker

en: Gas station
de: Tankstelle

en: Hospital
de: Krankenhaus

en: Locksmith
de: Schlüsseldienst

en: Mosque
de: Moschee

en: Pharmacy
de: Apotheke

en: Plumber
de: Klempner

en: Shopping mall
de: Einkaufszentren

en: Synagogue
de: Synagoge

en: Google Maps API for Work: Client ID
de: Google Maps API for Work: Client-ID

en: Google Maps API for Work: Private/Signing Key
de: Google Maps API für die Arbeit: Privater/Signaturschlüssel

en: Google Maps API key or Client ID was not found. As of 2016/06/22, keyless access is no longer supported and it may impact rendering of maps. For more information visit: <a href="@link">@link</a>
de: Der Google Maps API-Schlüssel oder die Client-ID wurde nicht gefunden. Seit dem 22.06.2016 wird ein Zugang ohne Schlüssel nicht mehr unterstützt und kann die Darstellung der Karten beeinträchtigen. Weitere Informationen unter <a href="@link">@link</a>

en: Google API Authentication Method
de: Google-API-Authentifizierungsmethode

en: Obtain a Google Maps Javascript API key at <a href="@link">@link</a>
de: Fordern Sie einen Google-Maps-JavaScript-API-Schlüssel unter <a href="@link">@link</a> an

en: For more information, visit: <a href="@link">@link</a>
de: Weitere Informationen unter: <a href="@link">@link</a>
