Neibers (8.x-1.0) - en to tr translation catalogue (122 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Icon
tr: Simge

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Menu
tr: Menü

en: Continue
tr: Devam et

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Custom
tr: Özel

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Field name
tr: Alan adı

en: Add condition
tr: Koşul ekle

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Authored by
tr: Yazan

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Order
tr: Sıralama

en: Template
tr: Şablon

en: Profile
tr: Profil

en: Process
tr: İşlem

en: Edit Server
tr: Sunucuyu Düzenle

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Condition
tr: Koşul

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Constants
tr: Sabitler

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Entity
tr: Nesne

en: Revert
tr: Geri al

en: Transition
tr: Geçiş

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Changed
tr: Değişti

en: Add type
tr: Tür ekle

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation
tr: Çeviri

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Usage
tr: Kullanım

en: Values
tr: Değerler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: File to import not found.
tr: Aktarılacak dosya bulunamadı.

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Migration
tr: Göç

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Delete all revisions
tr: Tüm sürümleri sil

en: Friends
tr: Arkadaşlar

en: Followers
tr: İzleyenler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Elements
tr: Öğeler

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Customer Information
tr: Müşteri Bilgileri

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Your shopping cart is empty.
tr: Alışveriş sepetiniz boş.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: User interface translation
tr: Kullanıcı arayüzü çevirisi

en: Workflow type
tr: İş akışı tipi

en: Site branding
tr: Site markası

en: Primary tabs display toggle
tr: Birincil sekmeler görüntüsünü değiştir

en: narrow
tr: dar

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: Configuration synchronization
tr: Yapılandırma eşitlemesi

en: Import and export your configuration.
tr: Yapılandırmanızı içe ve dışa aktarın.

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al

en: Entity action
tr: Varlık eylemi
