Neibers (8.x-1.1) - en to da translation catalogue (161 entries)

en: Body
da: Brødtekst

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: - None -
da: - Ingen -

en: Image
da: Billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Icon
da: Ikon

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Picture
da: Billede

en: Continue
da: Fortsæt

en: Created
da: Oprettet

en: Create
da: Opret

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment
da: Kommentar

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Revisions
da: Versioner

en: Field name
da: Feltnavn

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Conditions
da: Vilkår

en: Authored by
da: Skrevet af

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Anonymous
da: Anonym

en: Order
da: Rækkefølge

en: Template
da: Skabelon

en: Profile
da: Profil

en: Process
da: Behandl

en: Add Server
da: Tilføj server

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Condition
da: Betingelse

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Sources
da: Kilder

en: Front page
da: Forside

en: Constants
da: Konstanter

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Revert
da: Gendan

en: Transition
da: Overgang

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Product type
da: Produkttype

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Changed
da: Ændret

en: Orders
da: Ordrer

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Tabs
da: Faner

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Translation
da: Oversættelse

en: Workflow status
da: Status for arbejdsgang

en: Audio file
da: Lydfil

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Usage
da: Brug

en: Values
da: Værdier

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: About
da: Om

en: - Select -
da: - Vælg -

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Sign out
da: Log ud

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Migration
da: Migrering

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: Video file
da: Videofil

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Elements
da: Elementer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Shipping information
da: Forsendelsesoplysninger

en: Wide
da: Bred

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: User interface translation
da: Oversættelse af brugergrænseflade

en: Editorial
da: Redaktionel

en: Workflow type
da: Type af arbjedsgang

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: Configuration synchronization
da: Synkronisering af konfiguration

en: Import and export your configuration.
da: Importér og eksportér din konfiguration.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Entity action
da: Entity handling

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv
