Neibers (8.x-1.1) - en to uk translation catalogue (204 entries)

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Article
uk: Стаття

en: Comments
uk: Коментарі

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: File
uk: Файл

en: File path
uk: Шлях до файла

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Test
uk: Тест

en: - None -
uk: - Немає -

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Icon
uk: Іконка

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Audio
uk: Звук

en: Menu
uk: Меню

en: Picture
uk: Зображення

en: Continue
uk: Продовжити

en: Created
uk: Створено

en: Create
uk: Створити

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Custom
uk: Власний

en: Comment
uk: Коментар

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field name
uk: Назва поля

en: Add condition
uk: Додати умову

en: Conditions
uk: Умови

en: Authored by
uk: Автор

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Order
uk: Послідовність

en: Template
uk: Шаблон

en: Profile
uk: Профіль

en: Process
uk: Обробити

en: Add Server
uk: Додати сервер

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Condition
uk: Умова

en: Not used
uk: Не використовується

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Sources
uk: Джерела

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Constants
uk: Сталі

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Workflow
uk: Документообіг

en: User Management
uk: Керування Користувачами

en: Entity
uk: Сутність

en: Revert
uk: Відновити

en: Transition
uk: Перехід

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Business
uk: Бізнес

en: Product type
uk: Тип товару

en: Video
uk: Відео

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Changed
uk: Змінено

en: Orders
uk: Замовлення

en: Add type
uk: Додати тип

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Translation
uk: Переклад

en: Mark
uk: Позначити

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Server
uk: Сервер

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Usage
uk: Використання

en: Values
uk: Значення

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Billing information
uk: Інформація про оплату

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: File to import not found.
uk: Файл імпорту не знайдено.

en: Navigate
uk: Навігація

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Sales
uk: Продажі

en: Sign out
uk: Вийти

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Seat
uk: Місце

en: Migration
uk: Перенесення...

en: Bundle
uk: Пакет

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Friends
uk: Друзі

en: Followers
uk: Відстежувачі

en: Platform
uk: Платформа

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Elements
uk: Елементи

en: Field prefix
uk: Префікс поля

en: Field suffix
uk: Суфікс поля

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Field permissions
uk: Права доступу до поля

en: Box
uk: Коробка

en: Product attributes
uk: Атрибути товару

en: Customer Information
uk: Інформація споживача

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Room
uk: Кімната

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Server ID
uk: ID сервера

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Implementation
uk: Імплементація

en: Master
uk: Головне

en: Shipping information
uk: Інформація для доставки

en: Wide
uk: Широкий

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Allocate
uk: Розподілити

en: User interface translation
uk: Переклад інтерфейсу користувача

en: Value prefix
uk: Префікс значення

en: Value suffix
uk: Суфікс значення

en: Editorial
uk: Редагування

en: Workflow type
uk: Тип документообігу

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: Configuration synchronization
uk: Синхронізація конфігурації

en: Import and export your configuration.
uk: Імпортування та експортування вашої конфігурації.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
uk: Введіть відокремлений комами перелік. Приклад: Амстердам, Київ, "Клівленд, Огайо".

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Order activity
uk: Дії по замовленню

en: Use local files for reusable media.
uk: Використовувати локальні файли для багаторазових медіа.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Entity action
uk: Дія з сутністю

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
