Neibers (8.x-2.0) - en to fa translation catalogue (141 entries)

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: فهرست

en: Description
fa: شرح

en: Article
fa: مقاله

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: File
fa: فایل

en: File path
fa: مسیر فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Test
fa: آزمایش

en: Message
fa: پیغام

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Image
fa: تصویر

en: Multiple
fa: چندین

en: Parent
fa: والد

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Archive
fa: آرشیو

en: Icon
fa: شمایل

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Audio
fa: صوتی

en: Menu
fa: منو

en: ID
fa: شناسه

en: Picture
fa: تصویر

en: Continue
fa: ادامه

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Custom
fa: سفارشی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Message text
fa: متن پیغام

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Add condition
fa: افزودن شرط

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Align
fa: تراز

en: Color
fa: رنگ

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Order
fa: سفارش

en: Template
fa: قالب

en: Profile
fa: نمایه

en: Process
fa: پردازش

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Condition
fa: شرط

en: Occupation
fa: اشتغال

en: Sources
fa: منابع

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Constants
fa: ثابت‌ها

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Entity
fa: عنصر

en: Revert
fa: بازگشت

en: Transition
fa: انتقال

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Product type
fa: نوع محصول

en: Video
fa: ویدیو

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: Revision
fa: بازبینی

en: No.
fa: شماره

en: Display label
fa: عنوان نمایشی

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Client
fa: مشتری

en: Apply
fa: تایید

en: Translation
fa: ترجمه

en: Publish
fa: انتشار

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: Administrator
fa: مدیر

en: Usage
fa: کاربرد

en: Values
fa: مقادیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: Billing information
fa: اطلاعات صورت‌حساب

en: About
fa: درباره

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: File to import not found.
fa: فایل برای وارد نمودن یافت نشد.

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Bundle
fa: بسته

en: Alerts
fa: اخطارها

en: Friends
fa: دوستان

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: کپی نسخه %date

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: Alert
fa: هشدار

en: Elements
fa: عنصرها

en: Product attributes
fa: مشخصه های محصول

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Shipping information
fa: اطلاعات ارسال کالا

en: Wide
fa: پهن

en: User interface translation
fa: ترجمه رابط کاربری

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Narrow
fa: باریک
