Neibers (8.x-2.0) - en to cy translation catalogue (82 entries)

en: Body
cy: Corff

en: Status
cy: Statws

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: List
cy: Rhestr

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Comments
cy: Sylwadau

en: On
cy: Ymlaen

en: Tags
cy: Tagiau

en: File
cy: Ffeil

en: File path
cy: Llwybr ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Size
cy: Maint

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Message
cy: Neges

en: - None -
cy: - Dim -

en: Image
cy: Delwedd

en: Multiple
cy: Lluosog

en: Parent
cy: Rhiant

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Export
cy: Allfudo

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Menu
cy: Dewislen

en: Picture
cy: Darlun

en: Continue
cy: Parhau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: All
cy: I gyd

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Custom
cy: Addasu

en: Comment
cy: Sylw

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Revisions
cy: Diwygiadau

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Sortable
cy: Dosbarthadwy

en: Color
cy: Lliw

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Order
cy: Trefn

en: Profile
cy: Proffil

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Sources
cy: Ffynonellau

en: Front page
cy: Tudalen flaen

en: Create new revision
cy: Creu adolygiad newydd

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: Your message has been sent.
cy: Mae'ch neges wedi ei yrru.

en: Revisions for %title
cy: Diwygiadau i %title

en: Revision
cy: Diwygiad

en: Revision of %title from %date
cy: Diwygiad %title o %date.

en: Anonymous user
cy: Defnyddiwr anhysbys

en: Apply
cy: Ceisio

en: Publish
cy: Cyhoeddi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cy: A ydych yn sicr eich bod eisiau dychwelyd i'r diwygiad o %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cy: A ydych yn sicr eich bod eisiau dileu diwygiad o %revision-date?

en: Offset
cy: Ongli

en: Default order
cy: Trefn rhagosod

en: Billing information
cy: Manylion Anfonebu

en: Column
cy: Colofn

en: Default sort
cy: Rhagosod dosbarthiad

en: File to import not found.
cy: Ffeil i fewnfudo heb ei ddarganfod.

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Copy of the revision from %date.
cy: Copi o'r diwygiad o %date.

en: Powered by Drupal
cy: Wedi ei bŵeru gan Drupal
