Neibers (8.x-3.0) - en to ja translation catalogue (194 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Article
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: File path
ja: ファイルパス

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Multiple
ja: 複数

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Icon
ja: アイコン

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Menu
ja: メニュー

en: Picture
ja: 写真

en: Continue
ja: 継続

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Field name
ja: フィールド名

en: Add condition
ja: 条件を追加

en: Conditions
ja: 条件

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: View all
ja: 全てを表示

en: Align
ja: 配置

en: Color
ja: 色

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Order
ja: オーダー

en: Template
ja: テンプレート

en: Profile
ja: プロフィール

en: Process
ja: 処理

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Condition
ja: コンディション

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Switch
ja: 切り替え

en: Sources
ja: ソース

en: Front page
ja: フロントページ

en: Constants
ja: 定数

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Log out
ja: ログアウト

en: Transition
ja: 遷移

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Video
ja: ビデオ

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Client
ja: クライアント

en: Apply
ja: 適用

en: Translation
ja: 翻訳

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Server
ja: サーバー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Usage
ja: 使用方法

en: Values
ja: 値

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: About
ja: アバウト

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: File to import not found.
ja: インポートするファイルが見つかりませんでした。

en: Sign out
ja: サインアウト

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Migration
ja: マイグレーション

en: Bundle
ja: バンドル

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Alerts
ja: アラート

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Followers
ja: フォロワー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Alert
ja: 警告

en: Elements
ja: 要素

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: IPs
ja: IP アドレス

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Room
ja: 部屋

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: Wide
ja: ワイド

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Workflow type
ja: ワークフロー・タイプ

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: Configuration synchronization
ja: 構成の同期

en: Import and export your configuration.
ja: 構成のインポートとエクスポート。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Entity action
ja: エンティティアクション

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成
