Neibers (8.x-3.0) - en to ar translation catalogue (130 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Article
ar: مقال

en: Comments
ar: التعليقات

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: File
ar: ملف

en: File path
ar: مسار الملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Test
ar: الاختبار

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Image
ar: الصورة

en: Multiple
ar: متعدد

en: Parent
ar: الأب

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Audio
ar: الصوت

en: Menu
ar: القائمة

en: ID
ar: المعرف ID

en: Picture
ar: الصورة

en: Continue
ar: متابعة

en: Created
ar: الإنشاء

en: Create
ar: أنشئ

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Custom
ar: مخصص

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Add condition
ar: إضافة شرط

en: Conditions
ar: الشروط

en: Authored by
ar: ألّفه

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Align
ar: المحاذاة

en: Color
ar: اللون

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Order
ar: الترتيب

en: Template
ar: القالب

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Process
ar: عملية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Condition
ar: شرط

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Switch
ar: تبديل

en: Sources
ar: المصادر

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Constants
ar: ثوابت

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: Log out
ar: خروج

en: Transition
ar: الترجمة

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Video
ar: فيديو

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Display label
ar: عرض اللافتة

en: Changed
ar: تم التغير

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation
ar: الترجمة

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Administrator
ar: مدير

en: Values
ar: قيم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Alert
ar: تنبيه

en: Elements
ar: العناصر

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)
