Neibers (8.x-3.0) - en to nl translation catalogue (193 entries)

en: Body
nl: Inhoud

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: File
nl: Bestand

en: File path
nl: Bestandspad

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: - None -
nl: - Geen -

en: Image
nl: Afbeelding

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Icon
nl: Pictogram

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Revisions
nl: Revisies

en: Message text
nl: Berichttekst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Add condition
nl: Voorwaarde toevoegen

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: View all
nl: Alles weergeven

en: Align
nl: Uitlijning

en: Color
nl: Kleur

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Order
nl: Volgorde

en: Profile
nl: Profiel

en: Process
nl: Verwerk

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Not used
nl: Niet gebruikt

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Switch
nl: Omschakelen

en: Sources
nl: Bronnen

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Constants
nl: Constanten

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: User Management
nl: Gebruikersbeheer

en: Entity
nl: Entiteit

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Transition
nl: Overgang

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Business
nl: Zakelijk

en: Product type
nl: Producttype

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: No.
nl: Nee.

en: Display label
nl: Label weergeven

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Tree
nl: Boomweergave

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Client
nl: Afnemer

en: Apply
nl: Toepassen

en: Translation
nl: Vertaling

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Usage
nl: Gebruik

en: Values
nl: Waarden

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Default order
nl: Standaardvolgorde

en: About
nl: Over

en: Column
nl: Kolom

en: Default sort
nl: Standaardsortering

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: File to import not found.
nl: Bronbestand niet gevonden.

en: Navigate
nl: Navigeren

en: Memory
nl: Geheugen

en: Sales
nl: Verkoop

en: Sign out
nl: Uitloggen

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Migration
nl: Migratie

en: Bundle
nl: Bundel

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Friends
nl: Vrienden

en: Followers
nl: Volgers

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Alert
nl: Alarm

en: Elements
nl: Elementen

en: Field prefix
nl: Veld-voorvoegsel

en: Field suffix
nl: Veld-achtervoegsel

en: Change password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Field permissions
nl: Veldtoegangsrechten

en: Product attributes
nl: Productattributen

en: Find and manage content.
nl: Inhoud zoeken en beheren.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Room
nl: Kamer

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Asc
nl: Oplopend

en: Hide empty column
nl: Lege kolom verbergen

en: Wide
nl: Breed

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: No label
nl: Geen label

en: User interface translation
nl: Gebruikersinterface-vertaling

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Workflow type
nl: Workflow-type

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: Configuration synchronization
nl: Configuratie synchroniseren

en: Import and export your configuration.
nl: De instellingen importeren en exporteren.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: Use local files for reusable media.
nl: Gebruik lokale bestanden voor herbruikbare media.

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: Entity action
nl: Entiteitactie

en: A locally hosted audio file.
nl: Een audiobestand gehost op deze website.

en: A locally hosted video file.
nl: Een videobestand gehost op deze website.

en: Remote video
nl: Externe video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
nl: Een externe video van YouTube of Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
nl: Herstellen naar Concept

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
nl: Herstellen

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren
