Neibers (8.x-3.0) - en to pt translation catalogue (197 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: File
pt: Arquivo

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Teste

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Image
pt: Imagem

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Icon
pt: Ícone

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Audio
pt: Áudio

en: Picture
pt: Foto

en: Continue
pt: Continuar

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Revisions
pt: Revisões

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Add condition
pt: Adicionar condição

en: Conditions
pt: Condições

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Sortable
pt: Ordenável

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: View all
pt: Ver todos

en: Align
pt: Alinhamento

en: Color
pt: Cor

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Order
pt: Pedido

en: Template
pt: Modelo

en: Profile
pt: Perfil

en: Process
pt: Processar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Condition
pt: Condição

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Switch
pt: Trocar

en: Sources
pt: Fontes

en: Front page
pt: Página inicial

en: Constants
pt: Constantes

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Log out
pt: Sair

en: Transition
pt: Transição

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: No.
pt: Não.

en: Display label
pt: Rótulo de exibição

en: Changed
pt: Alterado

en: Add type
pt: Adicionar tipo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Client
pt: Cliente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Translation
pt: Tradução

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Administrator
pt: Administrador

en: Usage
pt: Uso

en: Values
pt: Valores

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: About
pt: Sobre

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: File to import not found.
pt: Não foi encontrado nenhum arquivo para importar.

en: Memory
pt: Memória

en: Sales
pt: Vendas

en: Sign out
pt: Sair

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Migration
pt: Migração

en: Bundle
pt: Pacote

en: Delete all revisions
pt: Excluir todas as revisões

en: Alerts
pt: Alertas

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Friends
pt: Amigos

en: Followers
pt: Seguidores

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Alert
pt: Alerta

en: Elements
pt: Elementos

en: Field prefix
pt: Prefixo de campo

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Field permissions
pt: Permissões de campo

en: Product attributes
pt: Atributos do produto

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Hide empty column
pt: Esconder coluna vazia

en: Wide
pt: Largo

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: User interface translation
pt: Tradução da interface do usuário

en: Workflow type
pt: Tipo de fluxo de trabalho

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: Configuration synchronization
pt: Sincronização de configuração

en: Import and export your configuration.
pt: Importar e exportar configurações.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Entity type ID
pt: ID do Tipo de Entidade

en: Use local files for reusable media.
pt: Use arquivos locais para mídia reutilizável.

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: Entity action
pt: Ação da entidade

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
