Neibers (8.x-3.0) - en to sv translation catalogue (183 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Description
sv: Beskrivning

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: File
sv: Fil

en: File path
sv: Filsökväg

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Image
sv: Bild

en: Multiple
sv: Flerval

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Icon
sv: Ikon

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Audio
sv: Ljud

en: Menu
sv: Meny

en: Picture
sv: Bild

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: Separator
sv: Avskiljare

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Custom
sv: Anpassad

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Add condition
sv: Lägg till villkor

en: Conditions
sv: Villkor

en: Authored by
sv: Författad av

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: View all
sv: Visa alla

en: Align
sv: Justera

en: Color
sv: Färg

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Order
sv: Ordning

en: Template
sv: Mall

en: Profile
sv: Profil

en: Process
sv: Behandla

en: Ajax
sv: AJAX

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Condition
sv: Villkor

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Switch
sv: Byt

en: Sources
sv: Källor

en: Front page
sv: Startsida

en: Constants
sv: Konstant

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Entity
sv: Objekt

en: Revert
sv: Återställ

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Log out
sv: Logga ut

en: Transition
sv: Övergång

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Product type
sv: Typ av vara

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Display label
sv: Etikett för visning

en: Changed
sv: Ändrad

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Tree
sv: Träd

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Client
sv: Klient

en: Apply
sv: Applicera

en: Translation
sv: Översättning

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: Administrator
sv: Administratör

en: Usage
sv: Användning

en: Values
sv: Värden

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: About
sv: Om

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: - Select -
sv: - Välj -

en: File to import not found.
sv: Fil att importera hittades inte.

en: Sales
sv: Försäljning

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Migration
sv: Migrering

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Delete all revisions
sv: Radera alla versioner

en: Video file
sv: Videofil

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Alert
sv: Larm

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en: Field permissions
sv: Behörigheter för fält

en: Product attributes
sv: Egenskaper för vara

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: Wide
sv: Bred

en: Responsive
sv: Följsam

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: User interface translation
sv: Översättning av användargränssnitt

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: Workflow type
sv: Typ av arbetsflöde

en: Plugin ID
sv: ID-nummer för plugin

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Revision translation affected
sv: Översatt version berörd

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
sv: Indikerar om den senaste redigeringen av en översättning hör till nuvarande version.

en: Configuration synchronization
sv: Synkronisering av konfiguration

en: Import and export your configuration.
sv: Importera och exportera din konfigurering.

en: @date by @username
sv: @date av @username

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: Entity action
sv: Åtgärd för objekt

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera
