Nextcloud DAM (1.0.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: yes
fr: oui

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: password
fr: mot de passe

en: Add
fr: Ajouter

en: Path
fr: Chemin

en: link
fr: lien

en: no
fr: non

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Loop
fr: Boucle

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: id
fr: identifiant (id)

en: Video
fr: Vidéo

en: Relationship
fr: Relation

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Item type
fr: Type d'élément

en: About
fr: À propos

en: copy
fr: copier

en: permissions
fr: droits

en: label
fr: libellé

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: token
fr: jeton (<em>token</em>)

en: Invalid URL.
fr: URL invalide.

en: Media type
fr: Type de média

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
fr[0]: %action a été appliquée à @count élément.
fr[1]: %action a été appliquée à @count éléments.

en: Autoplay: %autoplay
fr: Lecture automatique : %autoplay

en: Loop: %loop
fr: Boucler : %loop

en: Muted: %muted
fr: Couper le son : %muted

en: Muted
fr: Muet

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
fr: Impossible d'exécuter %action sur l'entité @entity_type_label %entity_label.

en: Size: %width x %height pixels
fr: Taille : %width x %height pixels

en: Apply to selected items
fr: Appliquer aux éléments sélectionnés

en: Show playback controls
fr: Afficher les contrôles de lecture
