Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha11) - en to cs translation catalogue (147 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Images
cs: Obrázky

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: title
cs: nadpis

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: content
cs: obsah

en: Group
cs: Skupina

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: On
cs: Zapnuto

en: Last Updated
cs: Poslední změna

en: Tags
cs: Štítky

en: Download
cs: Stáhnout

en: Version
cs: Verze

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Container
cs: Kontejner

en: Settings
cs: Nastavení

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

en: Go to next page
cs: Přejít na další stranu

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Add
cs: Přidat

en: Manage
cs: Správa

en: Visible
cs: Viditelné

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: Components
cs: Komponenty

en: Upload
cs: Nahrát

en: Picture
cs: Obrázek

en: Configure
cs: Nastavení

en: file
cs: soubor

en: Options
cs: Možnosti

en: Create
cs: Vytvořit

en: All
cs: Vše

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page title
cs: Název stránky

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Normal
cs: Normální

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Desc
cs: Sestupně

en: General
cs: Obecné

en: group
cs: skupina

en: Log in
cs: Přihlásit se

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

en: Install
cs: Instalovat

en: Tools
cs: Nástroje

en: Close
cs: Zavřít

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: show
cs: zobrazit

en: Hidden
cs: Skryté

en: Show
cs: Ukázat

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: White
cs: Bílá

en: Schema
cs: Schéma

en: image
cs: obrázek

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Automatic
cs: Automatické

en: Tabs
cs: Záložky

en: Next page
cs: Následující stránka

en: Apply
cs: Použít

en: Go to first page
cs: Přejít na první stranu

en: Go to last page
cs: Přejít na poslední stranu

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Hide
cs: Skrýt

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Restore
cs: Obnova

en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

en: Offset
cs: Posun

en: Joined
cs: Připojen

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: Inventory
cs: Inventář

en: Error message
cs: Chybová zpráva

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: Admin
cs: Administrátor

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Drag to re-order
cs: Pro přeskupení přetáhněte myší

en: Powered by Drupal
cs: Běží na Drupalu

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: All content
cs: Veškerý obsah

en: Operations links
cs: Odkazy na operace

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: (active tab)
cs: (aktivní záložka)

en: Hide summary
cs: Skrýt souhrn

en: Edit summary
cs: Upravit souhrn

en: Update style
cs: Aktualizovat styl

en: Add effect
cs: Přidat efekt

en: Previous page
cs: Předchozí stránka

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
cs: Změňte pořadí řádků pomocí číselné váhy místo přetažení myší.

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Wide
cs: Široký

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Last page
cs: Poslední stránka

en: You have unsaved changes.
cs: Máte neuložené změny.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
cs: Do tohoto pole může být nahráno neomezené množství souborů.

[ctx: Sort order]
en: Order
cs: Pořadí

en: One file only. | Maximum @count files.
cs[0]: Pouze jeden soubor.
cs[1]: Maximálně @count souborů.

en: Allowed types: @extensions.
cs: Povolené typy: @extensions.

en: Install and set as default
cs: Nainstalovat a nastavit jako výchozí

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
cs: Obrázky větší než <strong>@max</strong> pixelů budou zmenšeny.

en: Submitted by @author_name on @date
cs: Napsal uživatel @author_name dne @date

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: @size limit.
cs: Limit @size.

en: Max 1300x1300
cs: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
cs: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
cs: Max. 325x325

en: Max 650x650
cs: Max. 650x650

en: Narrow
cs: Úzký
