Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha12) - en to ja translation catalogue (166 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: On
ja: オン

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

en: ERROR
ja: エラー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Container
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Update
ja: 更新

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: Manage
ja: 管理

en: Visible
ja: 表示

en: Theme
ja: テーマ

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Components
ja: コンポーネント

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Configure
ja: 設定

en: file
ja: ファイル

en: Options
ja: オプション

en: Create
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Normal
ja: ノーマル

en: Advanced
ja: 高度

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: General
ja: 全般

en: group
ja: グループ

en: Log in
ja: ログイン

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: Tools
ja: ツール

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Hidden
ja: 非表示

en: Show
ja: 表示

en: Buttons
ja: ボタン

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: White
ja: 白

en: Schema
ja: スキーマ

en: image
ja: 画像

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Automatic
ja: 自動

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Apply
ja: 適用

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Hide
ja: 非表示

en: Administrator
ja: 管理者

en: Restore
ja: 復元

en: Organization
ja: 会社

en: Offset
ja: オフセット

en: Joined
ja: 登録日

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Inventory
ja: インベントリ

en: Member
ja: メンバー

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Admin
ja: 管理者

en: Tables
ja: テーブル

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Pagination
ja: ページ送り

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Facility
ja: ファシリティ

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: Update style
ja: 更新スタイル

en: Add effect
ja: エフェクトの追加

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Room
ja: 部屋

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Last page
ja: 最終ページ

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ja: このフィールドにアップロードできるファイルの数に制限はありません。

[ctx: Sort order]
en: Order
ja: 順序

en: One file only. | Maximum @count files.
ja[0]: 1ファイルのみ。
ja[1]: 最大@countファイル。

en: Initial email
ja: 初期メールアドレス

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Outsider
ja: 部外者

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Allowed types: @extensions.
ja: 許可されたタイプ: @extensions 。

en: Install and set as default
ja: インストールしてデフォルトに設定

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ja: 画像は正確に <strong>@size</strong> ピクセルでなければなりません。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: 画像は <strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。<strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ja: 画像は<strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: <strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: @size limit.
ja: @size 制限。

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。
