Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha14) - en to jv translation catalogue (90 entries)

en: Forms
jv: Formulir

en: Home
jv: Joglo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Images
jv: Gambar

en: Previous
jv: Sakdurunge

en: Next
jv: Sakterusé

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Content
jv: Konten

en: content
jv: kontén

en: Group
jv: Grup

en: Confirm
jv: Konfirmasi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Tags
jv: Tautan

en: Download
jv: Undhuh

en: Version
jv: Versi

en: Edit
jv: Sunting

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Baléknā

en: None
jv: Nihil

en: Container
jv: Kontainer

en: Settings
jv: Sétingan

en: Name
jv: Jeneng

en: Go to previous page
jv: Kācā sakdurungé

en: Go to next page
jv: Kācā terusané

en: Import
jv: Ngimpor

en: Export
jv: Ngékspor

en: Preview
jv: Tudhuhnā

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: Update
jv: Dianyari

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Visible
jv: Kétok

en: Theme
jv: Tema

en: Upload
jv: Unggah

en: Picture
jv: Gambar

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: file
jv: berkas

en: Options
jv: Opsi

en: Created
jv: Digawé

en: Create
jv: Gawé

en: All
jv: Kabèh

en: Add content
jv: Nambah kontèn

en: Page title
jv: Judhul kācā

en: Page
jv: Kācā

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Parāgā

en: Filter
jv: Saring

en: Promoted to front page
jv: Promosiknā nang kācā ngarep

en: Authored by
jv: Ditulis dening

en: Advanced
jv: Mahir

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: General
jv: Umum

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: Uninstall
jv: Dicopot

en: Install
jv: Dipasang

en: Hidden
jv: Umpetan

en: Show
jv: Kétoknā

en: Your message has been sent.
jv: Pesen Sampéyan uwis dikirim.

en: image
jv: gambar

en: Go to first page
jv: Kācā pertama

en: Go to last page
jv: Kācā terakhir

en: Enter the terms you wish to search for.
jv: Ketiknā tetembungan sing arep digoléki.

en: Add another item
jv: Tambah item liyané

en: Hide
jv: Umpetaké

en: Joined
jv: Nggabung

en: Skip to main content
jv: Liwati nang kontèn utama

en: Error message
jv: Pesen kesalahan

en: Primary tabs
jv: Tab Primer

en: Secondary tabs
jv: Tab sékundér

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Drag to re-order
jv: Gérédi kanggo ngurutaké

en: Powered by Drupal
jv: Kadigdayaané Drupal

en: Main page content
jv: Kācā utama konten

en: (active tab)
jv: (tab aktif)

en: Hide summary
jv: Umpetna rangkuman

en: Edit summary
jv: Sunting rangkuman

en: Update style
jv: Nganyari gagrag

en: Add effect
jv: TAmbah efek

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
jv: Ngatur ulang barisan nganggo nomer bobot ngganténi nggéréd.

en: Asc
jv: Urut Maju
