Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha21) - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: Description
hi: उल्लेख

en: Last Updated
hi: आखरी अपडेट

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Download
hi: डाउनलोड

en: view
hi: देखें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Test
hi: परीक्षण

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Open
hi: खुला

en: View
hi: देखें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Desc
hi: अवरोही

en: Members
hi: सदस्य

en: Table
hi: तालिका

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Results
hi: परिणाम

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Changed
hi: बदल गया

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Joined
hi: में शामिल हुए

en: About
hi: के बारे में

en: Member
hi: सदस्य

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: All Groups
hi: सभी समूह

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Wide
hi: चौड़ा

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Text value
hi: पाठ मान

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Website feedback
hi: वेबसाइट फीडबैक

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Max 1300x1300
hi: अधिकतम 1300x1300

en: Max 2600x2600
hi: अधिकतम 2600x2600

en: Max 325x325
hi: अधिकतम 325x325

en: Max 650x650
hi: अधिकतम 650x650

en: Narrow
hi: संकीर्ण

en: Reviewers
hi: समीक्षक
