Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha21) - en to nl translation catalogue (122 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Closed
nl: Gesloten

en: Description
nl: Beschrijving

en: Last Updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Home page
nl: Voorpagina

en: Download
nl: Downloaden

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page
nl: Pagina

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Desc
nl: Aflopend

en: Members
nl: Leden

en: Table
nl: Tabel

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Applications
nl: Sollicitaties

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Department
nl: Afdeling

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Clear
nl: Wissen

en: Accept
nl: Accepteren

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Short description
nl: Korte beschrijving

en: Results
nl: Resultaten

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Applicant
nl: Kandidaat

en: Review
nl: Overzicht

en: Complete
nl: Voltooid

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Add Group
nl: Groep toevoegen

en: Form
nl: Formulier

en: Application
nl: Sollicitatie

en: Drafts
nl: Concepten

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Resend
nl: Opnieuw verzenden

en: About
nl: Over

en: Member
nl: Lid

en: View settings
nl: Overzicht-instellingen

en: Decline
nl: Afwijzen

en: Prepopulate
nl: Voorinvullen

en: Webform submissions
nl: Formulierinzendingen

en: Draft
nl: Concept

en: Application ID
nl: Applicatie-ID

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Resource
nl: Bron

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: References
nl: Referenties

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Group content
nl: Groepsinhoud

en: Asc
nl: Oplopend

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: Create @type
nl: @type aanmaken

en: Wide
nl: Breed

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: Clone of
nl: Duplicaat van

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Outsider
nl: Buitenstaander

en: My Groups
nl: Mijn groepen

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Textfield size: @size
nl: Tekstveldgrootte: @size

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: Add @title
nl: @title toevoegen

en: Adds users to groups as members.
nl: Voegt gebruikers aan groepen toe.

en: Basic elements
nl: Eenvoudige elementen

en: Customize table
nl: Tabel aanpassen

en: Search Groups
nl: Groepen zoeken

en: Delete webform submission
nl: Inzending verwijderen

en: Display the referenced webform with default submission data.
nl: Het gekoppelde formulier met standaard inzendingsgegevens weergeven.

en: Webform status
nl: Formulierstatus

en: Tokens related to webform submission.
nl: Tokens gerelateerd aan inzendingen.

en: Provides a form element for input of a single-line text.
nl: Biedt een element aan voor het invoeren van een tekstregel.

en: @count result for @label | @count results for @label
nl[0]: @count resultaat voor @label
nl[1]: @count resultaten voor @label
