Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha24) - en to ru translation catalogue (127 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Pages
ru: Страницы

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Content
ru: Содержимое

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Closed
ru: Закрыто

en: Description
ru: Описание

en: Public
ru: Общедоступный

en: Last Updated
ru: Последнее обновление

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Home page
ru: Главная страница

en: Download
ru: Скачать

en: view
ru: представление

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Test
ru: Тест

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Open
ru: Открыть

en: View
ru: Просмотр

en: Notes
ru: Примечания

en: Updated
ru: Обновлено

en: Total
ru: Итого

en: Picture
ru: Изображение

en: User
ru: Пользователь

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Average
ru: В среднем

en: Authored by
ru: Автор

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Introduction
ru: Введение

en: Desc
ru: По убыванию

en: Members
ru: Участники

en: Table
ru: Таблица

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Anonymous
ru: Гость

en: Clone
ru: Клонировать

en: Applications
ru: Приложения

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Department
ru: Департамент

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Clear
ru: Очистить

en: Accept
ru: Принять

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Results
ru: Результаты

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Changed
ru: Изменение

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Applicant
ru: Соискатель

en: Review
ru: Проверка

en: Complete
ru: Завершён

en: Submissions
ru: Отправления

en: Apply
ru: Применить

en: Add Group
ru: Добавить Группу

en: Form
ru: Форма

en: Application
ru: Приложение

en: Drafts
ru: Черновики

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Joined
ru: Регистрация

en: Resend
ru: Отправить повторно

en: About
ru: Информация

en: Member
ru: Участник

en: View settings
ru: Настройки представления

en: Decline
ru: Отклонить

en: Webform submissions
ru: Отправленные формы

en: Admin
ru: Администратор

en: Draft
ru: Черновик

en: Application ID
ru: ID приложения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: - All -
ru: - Все -

en: The maximum length of the field in characters.
ru: Максимальная длина поля в символах.

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Resource
ru: Ресурс

en: Recent Activity
ru: Недавние действия

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: References
ru: Ссылки

en: All content
ru: Все материалы

en: Group content
ru: Содержимое группы

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Create @type
ru: Создать @type

en: Wide
ru: Широкий

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ru: Текст, который будет показан в поле до начала ввода значения. Обычно это подсказка с примером значения или короткое описание ожидаемого формата.

en: Placeholder: @placeholder
ru: Заполнитель: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ru: %name: не может превышать @max символов.

en: My Groups
ru: Группы

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Website feedback
ru: Обратная связь с сайтом

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Textfield size: @size
ru: Размер текстового поля: @size

en: Max 1300x1300
ru: Макс. 1300x1300

en: Max 2600x2600
ru: Макс. 2600x2600

en: Max 325x325
ru: Макс. 325x325

en: Max 650x650
ru: Макс. 650x650

en: Narrow
ru: Узкий

en: Add @title
ru: Добавить @title

en: Data (YAML)
ru: Данные (YAML)

en: Customize table
ru: Настроить таблицу

en: @count result for @label | @count results for @label
ru[0]: @count результат для @label
ru[1]: @count результата для@label
ru[2]: @count результатов для @label
