Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha24) - en to uk translation catalogue (146 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Closed
uk: Закрито

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Last Updated
uk: Востаннє оновлено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Home page
uk: Домашня сторінка

en: Download
uk: Завантаження

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Test
uk: Тест

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Open
uk: Відкрито

en: View
uk: Перегляд

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Total
uk: Всього

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Average
uk: Середнє

en: Authored by
uk: Автор

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Introduction
uk: Вступ

en: Desc
uk: Спад

en: Members
uk: Учасники

en: Table
uk: Таблиця

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Clone
uk: Клонувати

en: Decision
uk: Рішення

en: Applications
uk: Програми

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Department
uk: Відділ

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Clear
uk: Очистка

en: Accept
uk: Прийняти

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Current Status
uk: Стан

en: Results
uk: Результати

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Changed
uk: Змінено

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Applicant
uk: Здобувач

en: Review
uk: Перевірити

en: Complete
uk: Завершене

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Home Page
uk: Домашня сторінка

en: Form
uk: Форма

en: Application
uk: Програма

en: Drafts
uk: Чернетки

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Joined
uk: Зареєстрований

en: Resend
uk: Надіслати ще раз

en: About
uk: Про модуль

en: Member
uk: Учасник

en: View settings
uk: Налаштування виду

en: Decline
uk: Відхилити

en: Prepopulate
uk: Попереднє заповнення

en: Webform submissions
uk: Надсилання з вебформи

en: Admin
uk: Адмін

en: Draft
uk: Чернетка

en: Application ID
uk: ID програми

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Reviewer
uk: Рецензент

en: - All -
uk: - Усе -

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Resource
uk: Ресурс

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: References
uk: Посилання

en: All Groups
uk: Всі групи

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Group content
uk: Вміст групи

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Create @type
uk: Створити @type

en: Wide
uk: Широкий

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Admin Settings
uk: Налаштування адміна

en: Application settings
uk: Налаштування додатку

en: Text value
uk: Текстове значення

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: Outsider
uk: Аутсайдер

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Add @title
uk: Додати @title

en: Data (YAML)
uk: Дані (YAML)

en: Adds users to groups as members.
uk: Додає користувачів до груп як учасників.

en: Basic elements
uk: Основні елементи

en: Customize table
uk: Персоналізувати таблицю

en: Search Groups
uk: Пошук груп

en: Delete webform submission
uk: Видалити надіслану веб-форму

en: Display the referenced webform with default submission data.
uk: Відобразити вебформу за посиланням, із даними надсилання за замовчуванням.

en: Webform status
uk: Стан веб-форми

en: Tokens related to webform submission.
uk: Замінники, пов'язані з надсиланнями вебформ.

en: Provides a form element for input of a single-line text.
uk: Надає елемент форми для введення однорядкового тексту.

en: Set submission source entity: @source_entity
uk: Установити вихідну сутність надсилання: @source_entity

en: Use this field's %entity_type entity as the webform submission's source entity.
uk: Використовуйте сутність %entity_type цього поля як вихідну сутність надсилання для вебформи.

en: If unchecked, the current page's entity will be used as the webform submission's source entity. For example, if this webform was displayed on a node's page, the current node would be used as the webform submission's source entity.
uk: Якщо цей прапорець знято, сутність поточної сторінки використовуватиметься як вихідна сутність надсилання для вебформи. Наприклад, якщо ця вебформа відображалася на сторінці матеріалу, поточний матеріал використовуватиметься як вихідна сутність надсилання для вебформи.

en: @count result for @label | @count results for @label
uk[0]: @count результат для сутності @label
uk[1]: @count результати для сутності @label
uk[2]: @count результатів для сутності @label
