Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha25) - en to id translation catalogue (99 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Beranda

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Open
id: Buka

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Average
id: Purata

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Members
id: Anggota

en: Table
id: Tabel

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Clone
id: Kloning

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Clear
id: Bersihkan

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Results
id: Hasil

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Review
id: Periksa

en: Complete
id: Selesai

en: Submissions
id: Masukan

en: Apply
id: Terapkan

en: Form
id: Formulir

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Joined
id: Bergabung

en: About
id: Tentang

en: View settings
id: Pengaturan view

en: Admin
id: Administrator

en: Draft
id: Konsep

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: All content
id: Semua isi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Text value
id: Isi teks

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Search Groups
id: Cari grup
