Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha25) - en to ja translation catalogue (126 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Open
ja: オープン

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Total
ja: 合計

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Average
ja: 平均

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Introduction
ja: 序文

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Table
ja: テーブル

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Clone
ja: 複製

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Clear
ja: クリアー

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Results
ja: 結果

en: Duplicate
ja: 複製

en: Confirmation URL
ja: 確認用URL

en: Changed
ja: 変更済

en: Not published
ja: 非掲載

en: Review
ja: 確認する

en: Complete
ja: 完了

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Apply
ja: 適用

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Form
ja: フォーム

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Joined
ja: 登録日

en: About
ja: アバウト

en: Member
ja: メンバー

en: View settings
ja: ビューの設定

en: Decline
ja: 拒否する

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Admin
ja: 管理者

en: Draft
ja: 下書き

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Resource
ja: リソース

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: References
ja: 参照

en: All Groups
ja: すべてのグループ

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Basic Page
ja: 基本ページ

en: Text value
ja: テキスト値

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Outsider
ja: 部外者

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
ja: %typeタイプのコンテンツを公開・非公開に関わらずグループに関連付けます。

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: Basic elements
ja: 基本要素

en: Webform status
ja: ウェブフォームの状態
