Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Development
id: Pengembangan

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Types
id: Jenis

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: Picture
id: Foto

en: All
id: Semua

en: Update available
id: Tersedia pembaruan

en: Roles
id: Peran

en: Tools
id: Alat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Add menu
id: Tambah menu

en: Extend
id: Mengembangkan

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Installed
id: Terinstal

en: Security update
id: Pemutakhiran keamanan

en: Apply
id: Terapkan

en: Add vocabulary
id: Tambah kosakata

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Index
id: Indeks

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Render cache
id: Merender cache

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: About
id: Tentang

en: Add a new user
id: Tambah pengguna baru

en: Rebuild menu
id: Bangun ulang menu

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Uses
id: Penggunaan

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Theme registry
id: Registry tema

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Add content type
id: Tambah jenis konten

en: Cron ran successfully.
id: Cron berhasil dijalankan.

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Flush all caches
id: Kosongkan semua cache

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Add custom block
id: Tambahkan blok tersuai

en: Filter modules
id: Filter modul

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: Install new module
id: Instal modul baru

en: Install new theme
id: Instal tema baru

en: Asc
id: Urutan turun

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: Add new view mode
id: Tambah mode view baru

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: All caches cleared.
id: Semua cache dihapus.

en: Add a new role
id: Tambahkan sebuah peran baru

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: Add new form mode
id: Tambahkan sebuah mode form baru

en: Add contact form
id: Tambah form kontak

en: Admin Toolbar
id: Toolbar Admin

en: Static caches
id: Cache statis

en: CSS and JavaScript cache cleared.
id: Cache CSS dan JavaScript dihapus.

en: Version: @module-version
id: Versi: @module-version

en: Requires: @module-list
id: Membutuhkan: @module-list

en: Required by: @module-list
id: Dibutuhkan oleh: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
id: Nama mesin: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: Admin Toolbar Extra Tools
id: Alat Tambahan Admin Toolbar

en: Config editor
id: Editor konfigurasi

en: State editor
id: Editor status

en: Uninstall module
id: Uninstall modul

en: Webprofiler settings
id: Pengaturan Webprofiler

en: Flush plugins cache
id: Kosongkan cache plugin

en: Flush static cache
id: Kosongkan cache statis

en: Flush routing and links cache
id: Kosongkan cache tautan dan rute

en: Flush render cache
id: Kosongkan cache render

en: Plugins cache cleared.
id: Cache plugin dihapus.

en: Static cache cleared.
id: Cache statis dihapus.

en: Routing and links cache cleared.
id: Cache perutean dan tautan dihapus.

en: Render cache cleared.
id: Cache render dihapus.
