Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha6) - en to tr translation catalogue (68 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Development
tr: Geliştirme

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Types
tr: Tipler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Update
tr: Güncelle

en: Menu
tr: Menü

en: Picture
tr: Görsel

en: All
tr: Tümü

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Roles
tr: Roller

en: Desc
tr: Azalan

en: Tools
tr: Araçlar

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Add menu
tr: Menü ekle

en: Extend
tr: Modüller

en: Permissions
tr: İzinler

en: Installed
tr: Kurulu

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Security update
tr: Güvenlik güncellemesi

en: Apply
tr: Uygula

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Index
tr: Dizin

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: About
tr: Hakkında

en: Add a new user
tr: Yeni bir kullanıcı ekleyin

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Module filter
tr: Eklenti filtresi

en: Filter the modules list.
tr: Eklenti listesini filtrele.

en: Uses
tr: Kullanım

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: Devel settings
tr: Devel ayarları

en: Add link
tr: Bağlantı ekle

en: Add content type
tr: İçerik tipi ekle

en: Cron ran successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştırıldı.

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: clear
tr: temizle

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Add custom block
tr: Özel blok ekle

en: All modules
tr: Tüm eklentiler

en: Filter modules
tr: Modülleri Süz

en: Edit permissions
tr: İzinleri düzenle

en: Install new module
tr: Yeni eklenti kur

en: Install new theme
tr: Yeni tema kur

en: Administer Module Filter
tr: Eklenti Filtresi'ni (Module Filter) yönet

en: Configure how Module Filter performs.
tr: Eklenti Filtresi'nin (Module Filter) nasıl çalışma şeklini yapılandır.

en: Asc
tr: Artan

en: Add new view
tr: Yeni Gösterim (View) ekle

en: Master
tr: Ana (master)

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Add contact form
tr: İletişim formu ekle

en: Version: @module-version
tr: Sürüm: @module-version

en: Requires: @module-list
tr: Gereken: @module-list

en: Required by: @module-list
tr: Gerektiren: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
tr: Makine adı: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: 1 module is available in the modified list. | @count modules are available in the modified list.
tr[0]: Değiştirilmiş listede 1 modül bulunuyor.
tr[1]: Değiştirilmiş listede @count modül bulunuyor.

en: 1 project is available in the modified list. | @count projects are available in the modified list.
tr[0]: Değiştirilmiş listede 1 proje bulunuyor.
tr[1]: Değiştirilmiş listede @count proje bulunuyor.
