Niobi Research Center (8.x-2.0-alpha4) - en to ro translation catalogue (125 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Pages
ro: Pagini

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Closed
ro: Închis

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Description
ro: Descriere

en: Last Updated
ro: Ultima actualizare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Home page
ro: Acasă

en: Download
ro: Descarcă

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Open
ro: Deschideți

en: View
ro: Afișează

en: Manage
ro: Administrați

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Contor

en: Warning
ro: Avertizare

en: Authored by
ro: Autor

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Send
ro: Trimite

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: Table
ro: Tabel

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Clone
ro: Clonare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Clear
ro: Elimină

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Info
ro: Informație

en: Results
ro: Rezultate

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Not published
ro: Nepublicat

en: New
ro: Nou

en: Review
ro: Verificare

en: Complete
ro: Finalizat

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: Apply
ro: Aplică

en: Form
ro: Formular

en: Execute
ro: Execută

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Joined
ro: Înscris

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Notification
ro: Notificare

en: View settings
ro: Setări views

en: Admin
ro: Administrator

en: Draft
ro: Proiect

en: Trigger
ro: Declanşator

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Resource
ro: Resursă

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: Group content
ro: Conținutul grupului

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Create @type
ro: Creează @type

en: Wide
ro: Larg

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Text value
ro: Valoare text

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: Initial email
ro: Email-ul inițial

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Page 2
ro: Pagina 2

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust
