Niobi Research Center (8.x-2.0-alpha5) - en to it translation catalogue (114 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Open
it: Aperto

en: View
it: Visualizza

en: Manage
it: Gestisci

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Total
it: Totale

en: User
it: Utente

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: Warning
it: Avviso

en: Authored by
it: Creato da

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Introduction
it: Introduzione

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Clone
it: Clona

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Clear
it: Cancella

en: Accept
it: Accetta

en: Info
it: Informazioni

en: Results
it: Risultati

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: New
it: Nuovo

en: Review
it: Revisione

en: Complete
it: Completo

en: Submissions
it: Inserimenti

en: From Name
it: Nome mittente

en: Apply
it: Applica

en: Administrator
it: Amministratore

en: Execute
it: Esegui

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Joined
it: Iscritto

en: About
it: Informazioni

en: Reports
it: Resoconti

en: Notification
it: Notifica

en: View settings
it: Impostazioni vista

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: Draft
it: Bozza

en: Workflow Settings
it: Impostazioni del workflow

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Resource
it: Risorsa

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Operations links
it: Link operativi

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Text value
it: Valore testuale

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Initial email
it: E-mail iniziale

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto
