Nivo Slider (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Delete
uk: Видалити

en: Description
uk: Опис

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Theme
uk: Тема

en: Options
uk: Опції

en: Published
uk: Опубліковано

en: Effects
uk: Ефекти

en: Bar
uk: Смуга

en: General
uk: Загальне

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Rows
uk: Рядки

en: Random
uk: Випадково

en: ms
uk: мс

en: Transition
uk: Перехід

en: Fade
uk: Згасання

en: Animation speed
uk: Швидкість анімації

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Usage
uk: Використання

en: Available
uk: Доступно

en: Columns
uk: Колонки

en: Effect
uk: Ефект

en: Light
uk: Світла

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Dark
uk: Темний

en: Slides
uk: Слайди

en: Image !number: !title
uk: Зображення !number: !title

en: - Default -
uk: - Усталено -

en: Fold
uk: Скласти

en: Starting slide
uk: Початковий слайд

en: Select an effect. The chosen effect will be used to transition between slides.
uk: Виберіть ефект. Обраний ефект використовуватися для переходу між слайдами.

en: Effect properties
uk: Властивості ефекту

en: Pause animation when hovering over the slide
uk: Зупиняти анімацію при проведенні курсору миші над слайдом

en: Nivo Slider jQuery plugin
uk: Плаґін jQuery Nivo Slider

en: Administer Nivo Slider
uk: Адміністрування Nivo Slider

en: Allows a user to configure Nivo Slider.
uk: Дозволити користувачам налаштовувати Nivo Slider.

en: Configure slider content.
uk: Налаштування вмісту слайдера.

en: Configure slider options.
uk: Налаштування параметрів слайдера.

en: Configure slider content and options.
uk: Налаштувати вміст і параметри слайдера.

en: Select a slider theme. The slider theme determines the overall appearance of the slider.
uk: Оберіть тему слайдера. Тема слайдера визначає його загальний вигляд.

en: Use a random starting slide
uk: Використовувати випадковий початковий слайд

en: Randomly select a slide to begin the slideshow with.
uk: Обирати перший слайд для слайд-шоу випадковим чином.

en: Specify which slide the slideshow begins with.
uk: Вкажіть, з якого слайду починати слайд-шоу.

en: Slide #
uk: Слайд №

en: Disable slide transitions while the user is hovering over the slide.
uk: Вимкнути переходи між слайдами при проведенні над слайдом курсором миші.

en: Display directional navigation
uk: Відображати напрямки навіґації

en: Display navigation buttons to go back to the previous slide and move forward to the next slide.
uk: Відображати кнопки навіґації для переходу назад до попереднього і вперед до наступного.

en: Display control navigation
uk: Відображати елементи керування переходами

en: Use thumbnails for control navigation
uk: Для керування переходами використовувати мініатюри

en: Disable automatic slide transitions
uk: Вимкнути автоматичні переходи між слайдами

en: For the use to manually navigate between slides.
uk: Для використання ручного переміщення між слайдами.

en: Enter a time in milliseconds. The pause time determines how long each slide is displayed before transitioning to the next slide.
uk: Введіть час в мілісекундах. Час паузи визначає тривалість показу кожного слайду перед переходом до наступного.

en: Upload a new slide image
uk: Відвантажити нове зображення слайду

en: The title is used as alternative text for the slide image.
uk: Цей заголовок буде використовуватись як альтернативний текст для зображення слайду.

en: The description will be displayed with the slide image.
uk: Цей опис буде відображатися із зображенням слайду.

en: Link slide to URL
uk: Посилання слайду на URL

en: Show slide on specific pages
uk: Показувати слайд на перелічених сторінках

en: Select a transition. Selecting an option other than %default will force this slide to use the selected transition every time it appears. It overrides all other effect settings.
uk: Виберіть перехід при зміні слайдів. Вибраний варіант, окрім%default, буде використовуватись кожного разу при появі слайду. Решта налаштувань ефекту будуть перевизначені.

en: Use thumbnails of each slide as control navigation buttons. In order for thumbnails to be displayed, a compatible theme is required.
uk: Використовувати мініатюри для кожного слайда як кнопки управління навіґацією. Для того, щоб відображалися мініатюри, потрібна сумісна тема.

en: Slide image style
uk: Стиль зображення слайду

en: Use image styles to generate slider images
uk: Використовувати стилі зображень для генерації зображень слайдера

en: Easily modify, scale, crop and apply various effects to slider images using <a href="@image-styles">Image styles</a>.
uk: Легко модифікувати, масштабувати, кадрувати і застосовувати різні ефекти до зображень слайдера з допомогою <a href="@image-styles">Стилів зображення</a>.

en: Select an image style to apply to slide images.
uk: Виберіть стиль зображення, який застосується до зображення слайдера.

en: Tumbnail image style
uk: Стиль мініатюр зображень

en: Select an image style to apply to slide thumbnail images.
uk: Виберіть стиль зображення, який застосується до мініатюрі зображення слайдера.

en: Specify a path or an absolute URL. An example path is %blog for the blog page. An example absolute URL is %url for the Drupal website. %front is the front page.
uk: Вкажіть шлях або абсолютну URL-адресу. Приклад шляху: %blog — для сторінки блоґу. Приклади абсолютної URL-адреса:  %url — для сайту Drupal, %front — для головної сторінки.

en: Configure slider options
uk: Налаштувати параметри слайдера
