Noah's Page Builder (2.2.0) - en to fr translation catalogue (130 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: default
fr: défaut

en: Number
fr: Nombre

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Save
fr: Enregistrer

en: Image Margin
fr: Marge de l'image

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Move
fr: Déplacer

en: Top
fr: Haut

en: Icon
fr: Icône

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: hidden
fr: caché

en: Text
fr: Texte

en: Icons
fr: Icônes

en: Separator
fr: Séparateur

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Title
fr: Titre

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Bottom
fr: Bas

en: Url
fr: URL

en: Inline
fr: En ligne

en: Revisions
fr: Versions

en: Gallery
fr: Galerie

en: Heading
fr: Entête

en: Up
fr: Haut

en: Video Upload
fr: Transfert vidéo

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: General
fr: Général

en: Colors
fr: Couleurs

en: Border
fr: Bordure

en: Day
fr: Jour

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Align
fr: Aligner

en: Loop
fr: Boucle

en: Color
fr: Couleur

en: Padding
fr: Remplissage

en: Button
fr: Bouton

en: Clone
fr: Cloner

en: Tab
fr: Onglet

en: Down
fr: Bas

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Static
fr: Statique

en: Close
fr: Fermer

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Controls
fr: Contrôles

en: Revert
fr: Rétablir

en: Buttons
fr: Boutons

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Add section
fr: Ajouter une section

en: Video
fr: Vidéo

en: Unset
fr: Non défini

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Copy
fr: Copier

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Relative
fr: Relatif

en: Max Height
fr: Hauteur maximale

en: Grid
fr: Grille

en: Space
fr: Espace

en: Shadow
fr: Ombre

en: Local
fr: Locale

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Radius
fr: Rayon

en: Headline
fr: Titre principal

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: Paste
fr: Coller

en: About
fr: À propos

en: Gallery Type
fr: Type de galerie

en: Column
fr: Colonne

en: Margin
fr: Marge

en: Stars
fr: Étoiles

en: Target
fr: Cible

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Hover
fr: Survol

en: Upload Media
fr: Transférer un média

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Auto play
fr: Lecture automatique

en: Site Logo
fr: Logo du site

en: Container Width
fr: Largeur du conteneur

en: View page
fr: Voir la page

en: Card
fr: Fiche

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Absolute
fr: Absolu

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Icon Size
fr: Taille de l'icône

en: Numbered
fr: Numéroté

en: Max height
fr: Hauteur max

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Add Column
fr: Ajouter une colonne

en: Row height
fr: Hauteur de ligne

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Tablet
fr: Tablette

en: Video type
fr: Type vidéo

en: Edit Image
fr: Modifier l'image

en: Shown tabs
fr: Onglets affichés

en: Select tabs being shown in the block
fr: Sélectionner les onglets à afficher dans le bloc

en: Show primary tabs
fr: Afficher les onglets principaux

en: Show secondary tabs
fr: Afficher les onglets secondaires

en: Min height
fr: Hauteur minimale

en: Divider
fr: Séparateur

en: Insert selected
fr: Insérer l'élément sélectionné
