Noah's Page Builder (2.2.5) - en to pt translation catalogue (134 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Read more
pt: Leia mais

en: Home page
pt: Página inicial

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: default
pt: padrão

en: Number
pt: Número

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Save
pt: Salvar

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Image Margin
pt: Margem da imagem

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Move
pt: Mover

en: Top
pt: Superior

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: hidden
pt: escondido

en: Section
pt: Seção

en: Text
pt: Texto

en: Icons
pt: Ícones

en: Attachment
pt: Anexo

en: Separator
pt: Separador

en: Link Title
pt: Título do Link

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Bottom
pt: Inferior

en: Url
pt: URL

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Revisions
pt: Revisões

en: Gallery
pt: Galeria

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Up
pt: Para cima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Prev
pt: Anterior

en: Code
pt: Código

en: General
pt: Geral

en: Colors
pt: Cores

en: Border
pt: Borda

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Align
pt: Alinhamento

en: Loop
pt: Laço

en: Color
pt: Cor

en: Repeat
pt: Repetir

en: Button
pt: Botão

en: Clone
pt: Clonar

en: Tab
pt: Aba

en: Down
pt: Abaixo

en: Position
pt: Posição

en: Close
pt: Fechar

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Controls
pt: Controles

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Buttons
pt: Botões

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Info
pt: Informações

en: Add section
pt: Adicionar seção

en: Style
pt: Estilo

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Minutes
pt: Minutos

en: Tabs
pt: Abas

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Copy
pt: Copiar

en: Relative
pt: Relativo

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Grid
pt: Grade

en: Countdown
pt: Contador

en: Space
pt: Espaço

en: Shadow
pt: Sombra

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Radius
pt: Raio

en: Headline
pt: Título

en: Paste
pt: Colar

en: Font family
pt: Família de fontes

en: About
pt: Sobre

en: Gallery Type
pt: Tipo de Galeria

en: Column
pt: Coluna

en: Stars
pt: Estrelas

en: Target
pt: Alvo

en: Fonts
pt: Fontes

en: Hover
pt: Ao passar do mouse

en: Direction
pt: Direção

en: Body background color
pt: Cor de fundo do corpo

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Cover
pt: Capa

en: Slash
pt: Barra

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: View page
pt: Ver página

en: Card
pt: Cartão

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: Pagination
pt: Paginação

en: Styles
pt: Estilos

en: Numbered
pt: Numerado

en: Max height
pt: Altura máxima

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Decoration
pt: Decoração

en: Radio
pt: Rádio

en: Skill
pt: Habilidade

en: Row height
pt: Altura da linha

en: Curve
pt: Curva

en: Gallery Items
pt: Itens da Galeria

en: Edit Image
pt: Editar imagem

en: Shown tabs
pt: Abas exibidas

en: Select tabs being shown in the block
pt: Selecione as abas que estão sendo exibidas no bloco

en: Show primary tabs
pt: Mostrar abas primárias

en: Show secondary tabs
pt: Mostrar abas secundárias

en: Divider
pt: Divisor

en: Insert selected
pt: Inserir selecionado(s)
