Noah's Page Builder (2.7.1) - en to id translation catalogue (118 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Home page
id: Beranda

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: default
id: standar

en: Number
id: Angka

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Container
id: Kontainer

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Move
id: Pindah

en: Top
id: Atas

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: hidden
id: tersembunyi

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Attachment
id: Lampiran

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Bottom
id: Dasar

en: Inline
id: Sebaris

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Revisions
id: Revisi

en: Heading
id: Judul

en: Up
id: Ke atas

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Prev
id: Sebelum

en: Code
id: Kode

en: General
id: Umum

en: Day
id: Hari

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Align
id: Ratakan

en: Loop
id: Pengulangan

en: Color
id: Warna

en: Repeat
id: Diulangi

en: Button
id: Tombol

en: Clone
id: Kloning

en: Down
id: Ke bawah

en: Position
id: Posisi

en: Static
id: Statik

en: Close
id: Tutup

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Fixed
id: Tetap

en: Revert
id: Kembali

en: Buttons
id: Tombol

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: The message has been sent.
id: Pesan sudah dikirim.

en: Seconds
id: Detik

en: Add section
id: Tambahkan bagian

en: Style
id: Gaya

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Themes
id: Tema

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Copy
id: Salin

en: Grid
id: Kotakan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Loading
id: Memuat

en: Page settings
id: Pengaturan halaman

en: Offset
id: Letak

en: Paste
id: Tempel

en: About
id: Tentang

en: Column
id: Kolom

en: Direction
id: Arah

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Slash
id: Garis miring

en: Card
id: Kartu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Styles
id: Gaya

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Video URL
id: URL video

en: Asc
id: Urutan turun

en: Shown tabs
id: Tab yang ditampilkan

en: Select tabs being shown in the block
id: Pilih tab yang akan ditampilkan pada blok.

en: Show primary tabs
id: Tampilkan tab-tab utama

en: Show secondary tabs
id: Tampilkan tab-tab sekunder

en: Divider
id: Pembatas

en: Insert selected
id: Sisipkan yang dipilih
