Noah's Page Builder (2.8.5) - en to ja translation catalogue (171 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Home page
ja: ホームページ

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: Number
ja: 数値

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Move
ja: 移動

en: Top
ja: トップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: hidden
ja: 非表示

en: Section
ja: セクション

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Icons
ja: アイコン

en: Theme
ja: テーマ

en: Attachment
ja: 添付

en: Created
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: All
ja: すべて

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Block
ja: ブロック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Url
ja: URL

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Heading
ja: 見出し1

en: Up
ja: 上へ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Prev
ja: 前へ

en: Mobile
ja: モバイル

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: Border
ja: ボーダー

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Align
ja: 配置

en: Loop
ja: ループ

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Color
ja: 色

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Button
ja: ボタン

en: Clone
ja: 複製

en: Tab
ja: タブ

en: Down
ja: 下へ

en: Position
ja: ポジション

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Close
ja: 閉じる

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Original
ja: オリジナル

en: Coordinates
ja: 座標

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Token
ja: トークン

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Buttons
ja: ボタン

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Slide
ja: スライド

en: Add section
ja: セクションを追加

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Themes
ja: テーマ

en: Minutes
ja: 分

en: Sticky
ja: 固定

en: Tabs
ja: タブ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Copy
ja: コピー

en: Relative
ja: 関連

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Max Height
ja: 最大高さ

en: Grid
ja: グリッド

en: Examples:
ja: 例:

en: Image title
ja: 画像タイトル

en: Space
ja: スペース

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Columns
ja: カラム

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Paste
ja: 貼付け

en: About
ja: アバウト

en: Column
ja: カラム

en: Stars
ja: 星

en: Translate
ja: 翻訳

en: Target
ja: ターゲット

en: Direction
ja: 方向

en: Body background color
ja: 本文の背景色

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Slash
ja: スラッシュ

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Card
ja: カード

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Styles
ja: スタイル

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Allowed roles
ja: 許可された役割

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Asc
ja: 昇順

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Tablet
ja: タブレット

en: Video type
ja: 動画タイプ

en: Edit Image
ja: 画像編集

en: Shown tabs
ja: 表示されるタブ

en: Select tabs being shown in the block
ja: ブロック内に表示される選択用タブ

en: Show primary tabs
ja: プライマリータブを表示

en: Show secondary tabs
ja: セカンダリータブを表示

en: Divider
ja: 区切り線

en: Insert selected
ja: 選択したものを挿入
