Noah's Page Builder (2.8.8) - en to uk translation catalogue (261 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Images
uk: Зображення

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Read more
uk: Читати далі

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Social networks
uk: Соціальні мережі

en: Home page
uk: Домашня сторінка

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: default
uk: замовчування

en: Number
uk: Число

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Image Margin
uk: Відступ зображення

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базово

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Move
uk: Перенесення

en: Top
uk: Зверху

en: Icon
uk: Піктограма

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: hidden
uk: приховано

en: URL
uk: URL-адреса

en: Section
uk: Розділ

en: Menu
uk: Меню

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Icons
uk: Піктограми

en: Theme
uk: Тема

en: Attachment
uk: Долучення

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Link Title
uk: Заголовок посилання

en: All
uk: Все

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Block
uk: Блок

en: Bottom
uk: Знизу

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Revisions
uk: Редакції

en: Gallery
uk: Галерея

en: Heading
uk: Заголовок

en: Up
uk: Вгору

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Prev
uk: Попередній

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: General
uk: Загальне

en: Colors
uk: Кольори

en: Border
uk: Рамка

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Loop
uk: Цикл

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Color
uk: Колір

en: Repeat
uk: Повторення

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Button
uk: Кнопка

en: Clone
uk: Клонувати

en: Tab
uk: Вкладка

en: Down
uk: Вниз

en: Position
uk: Позиція

en: Plain Text
uk: Простий текст

en: Static
uk: Статичне

en: Close
uk: Закрити

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Original
uk: Оригінал

en: Coordinates
uk: Координати

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Show
uk: Показати

en: Token
uk: Замінник

en: Extras
uk: Додаткові

en: Available tokens
uk: Доступні замінники

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Revert
uk: Відновити

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Site title
uk: Назва сайту

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Seconds
uk: Секунди

en: Info
uk: Інформація

en: Slide
uk: Сковзання

en: Full Width
uk: Максимальна ширина

en: Add section
uk: Додати секцію

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Carousel
uk: Карусель

en: Unset
uk: Вимкнено

en: Changed
uk: Змінено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Themes
uk: Теми

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Style Settings
uk: Параметри стилю

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Webform
uk: Вебформа

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: Copy
uk: Копіювати

en: Save Configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Relative
uk: Відносний

en: Max Width
uk: Макс. ширина

en: Max Height
uk: Макс. висота

en: Border Color
uk: Колір рамки

en: Border Style
uk: Стиль границі

en: Grid
uk: Сітка

en: Countdown
uk: Зворотний відлік

en: Hide
uk: Приховати

en: Examples:
uk: Приклади:

en: Image title
uk: Заголовок зображення

en: Space
uk: Пробіл

en: Most used
uk: Найбільше часто використовуване

en: Overlay
uk: Накладання

en: Loading
uk: Завантаження

en: Shadow
uk: Тінь

en: Columns
uk: Колонки

en: Local
uk: Локаль

en: Page settings
uk: Налаштування сторінки

en: Offset
uk: Зміщення

en: Radius
uk: Радіус

en: Headline
uk: Заголовок

en: Custom CSS
uk: Власні CSS

en: Paste
uk: Вставити

en: Font family
uk: Гарнітура

en: About
uk: Про модуль

en: Column
uk: Колонка

en: Icon size
uk: Розмір піктограм

en: Margin
uk: Відступ

en: Page Settings
uk: Настроювання сторінки

en: Stars
uk: Зірочки

en: Translate
uk: Перекласти

en: Target
uk: Ціль

en: Text Align
uk: Вирівнювання тексту

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Hover
uk: Наведення

en: Direction
uk: Напрям

en: Upload Media
uk: Вивантаження даних

en: Image Width
uk: Ширина зображення

en: Widgets
uk: Віджети

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Slash
uk: Коса риска

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Auto play
uk: Автоматичне програвання

en: View page
uk: Переглянути сторінку

en: Video Height
uk: Висота відео

en: Video Width
uk: Ширина відео

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Wrap
uk: Переносити

en: Absolute
uk: Абсолютний

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Image zoom
uk: Збільшити зображення

en: - All -
uk: - Усе -

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Styles
uk: Стилі

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Contents
uk: Вміст

en: Icon Size
uk: Розмір піктограм

en: Numbered
uk: Пронумеровано

en: Title type
uk: Тип заголовка

en: Scroll
uk: Прокручувати з сайтом

en: Line height
uk: Інтерліньяж

en: Transform
uk: Перетворення

en: Allowed roles
uk: Дозволені ролі

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Max height
uk: Максимальна висота

en: Edit media
uk: Редагування медіа

en: Video URL
uk: URL відео

en: Triangle
uk: Трикутник

en: Decoration
uk: Оформлення

en: Radio
uk: Радіо

en: No Repeat
uk: Без повторення

en: Waves
uk: Хвилі

en: Modal
uk: Модальне

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: Asc
uk: Зрост

en: Row height
uk: Висота рядка

en: - Default -
uk: - Усталено -

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: Flip
uk: Розвернути

en: Padding Top
uk: Внутрішній відступ зверху

en: Padding Bottom
uk: Внутрішній відступ знизу

en: Margin Top
uk: Верхня межа

en: Margin Bottom
uk: Нижня межа

en: 3 Columns
uk: 3 колонки

en: 4 Columns
uk: 4 колонки

en: 5 Columns
uk: 5 колонок

en: 6 Columns
uk: 6 колонок

en: 2 Columns
uk: 2 колонки

en: Tablet
uk: Планшет

en: Menu orientation
uk: Орієнтація меню

en: Video type
uk: Тип відео

en: Curve
uk: Крива

en: Repeat X
uk: Повторень за X

en: Repeat Y
uk: Повторень за Y

en: Thumbnail style
uk: Стиль мініатюри

en: Default Colors
uk: Типові кольори

en: Edit Image
uk: Редагувати зображення

en: Min Height
uk: Мін. висота

en: Content page
uk: Сторінка зі змістом

en: Menu levels
uk: Рівні меню

en: Shown tabs
uk: Показувані вкладки

en: Show primary tabs
uk: Показувати первинні вкладки

en: Show secondary tabs
uk: Показувати другорядні вкладки

en: Min height
uk: Мін.висота

en: Divider
uk: Розділювач

en: Expand all menu links
uk: Розгорнути всі посилання меню

en: Align items
uk: Вирівняти елементи

en: Initial visibility level
uk: Початковий рівень видимості

en: Number of levels to display
uk: Кількість рівнів для відображення

en: This maximum number includes the initial level.
uk: Ця максимальна кількість також включає в себе початковий рівень.

en: Insert selected
uk: Вибрана вставка

en: Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: Justify content
uk: Вирівнювання вмісту
