Noah's Page Builder (3.0.0) - en to ru translation catalogue (239 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: Next
ru: Вперёд

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Read more
ru: Подробнее

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Social networks
ru: Социальные сети

en: Home page
ru: Главная страница

en: Tag
ru: Тег

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: None
ru: Нет

en: default
ru: по умолчанию

en: Number
ru: Число

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Image Margin
ru: Поля картинки

en: Font
ru: Шрифт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Move
ru: Перенести

en: Top
ru: Вверху

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: hidden
ru: скрыто

en: Section
ru: Раздел

en: Menu
ru: Меню

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Icons
ru: Иконки

en: Theme
ru: Тема

en: Attachment
ru: Вложение

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Separator
ru: Разделитель

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Link Title
ru: Заголовок ссылки

en: All
ru: Все

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Block
ru: Блок

en: Bottom
ru: Снизу

en: Url
ru: Url-адрес

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: В линию

en: Revisions
ru: Редакции

en: Gallery
ru: Галерея

en: Heading
ru: Заголовок

en: Up
ru: Вверх

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Prev
ru: Назад

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Code
ru: Код

en: General
ru: Общий

en: Colors
ru: Цвета

en: Border
ru: Рамка

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Align
ru: Выравнивание

en: Loop
ru: Цикл

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Color
ru: Цвет

en: Repeat
ru: Повтор

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Button
ru: Кнопка

en: Clone
ru: Клонировать

en: Tab
ru: Вкладка

en: Down
ru: Вниз

en: Position
ru: Позиция

en: Plain Text
ru: Обычный текст

en: Static
ru: Статическая

en: Close
ru: Закрыть

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Original
ru: Оригинал

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Authored on
ru: Создан в

en: Show
ru: Показать

en: Token
ru: Токен

en: Extras
ru: Дополнительные

en: Available tokens
ru: Доступные токены

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Hours
ru: Часы

en: Seconds
ru: Секунды

en: Info
ru: Инфо

en: Slide
ru: Слайд

en: Add section
ru: Добавить раздел

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Carousel
ru: Карусель

en: Unset
ru: Возрат в исходное состояние

en: Changed
ru: Изменение

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Minutes
ru: Минуты

en: Style Settings
ru: Настройки стиля

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Copy
ru: Копировать

en: Save Configuration
ru: Сохранить настройки

en: Relative
ru: Относительное

en: Max Width
ru: Максимальная ширина

en: Max Height
ru: Максимальная высота

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Border Style
ru: Стиль границы

en: Grid
ru: Сетка

en: Countdown
ru: Обратный отсчёт времени

en: Hide
ru: Скрыть

en: Examples:
ru: Пример:

en: Image title
ru: Заголовок изображения

en: Space
ru: Пробел

en: Block Class
ru: Класс блока

en: Most used
ru: Наиболее часто используемое

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Loading
ru: Загрузка

en: Shadow
ru: Тени

en: Columns
ru: Колонки

en: Local
ru: Локально

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Radius
ru: Радиус

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Paste
ru: Вставить

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: About
ru: Информация

en: Gallery Type
ru: Тип галереи

en: Column
ru: Колонка

en: Icon size
ru: Размер значка

en: Margin
ru: Отступ

en: Page Settings
ru: Настройки страницы

en: Stars
ru: Звёзды

en: Translate
ru: Переводы

en: Target
ru: Цель

en: Fonts
ru: Шрифты

en: The configuration has been updated.
ru: Настройки были изменены.

en: Direction
ru: Направление

en: Upload Media
ru: Загрузить медиа

en: Image Width
ru: Ширина изображения

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Cover
ru: Обложка

en: Slash
ru: Косая черта

en: Checkbox
ru: Флажок

en: View page
ru: Просмотр страницы

en: Card
ru: Карточка

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Absolute
ru: Абсолютный

en: Image zoom
ru: Увеличить изображение

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Block Content
ru: Содержимое блока

en: Styles
ru: Стили

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Numbered
ru: Нумерованный

en: Title type
ru: Тип заголовка

en: Right Top
ru: Справа Вверху

en: Left Top
ru: Слева Вверху

en: Right Bottom
ru: Справа Внизу

en: Left Bottom
ru: Слева Внизу

en: Right Center
ru: Справа по центру

en: Left Center
ru: Слева по центру

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Max height
ru: Максимальная высота

en: Edit media
ru: Редактировать медиа

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Decoration
ru: Оформление

en: Radio
ru: Радио

en: No Repeat
ru: Не повторять

en: Modal
ru: Модальное окно

en: Image style: @style
ru: Стиль изображения: @style

en: Skill
ru: Навык

en: Row height
ru: Высота ряда

en: - Default -
ru: - По умолчанию -

en: Image Style
ru: Стиль изображения

en: Padding Top
ru: Внутренний отступ Сверху

en: Padding Bottom
ru: Внутренний отступ Снизу

en: Margin Top
ru: Отступ Сверху

en: Margin Bottom
ru: Отступ Снизу

en: 3 Columns
ru: 3 колонки

en: 4 Columns
ru: 4 колонки

en: 5 Columns
ru: 5 колонок

en: 6 Columns
ru: 6 колонок

en: 2 Columns
ru: 2 колонки

en: Tablet
ru: Планшет

en: Menu orientation
ru: Ориентация меню

en: Video type
ru: Тип видео

en: Contain
ru: По содержимому

en: Repeat X
ru: Повторять по оси X

en: Repeat Y
ru: Повторять по оси Y

en: Center Top
ru: По-центру Сверху

en: Center Bottom
ru: Снизу По-центру

en: Edit Image
ru: Редактировать изображение

en: Slide Content
ru: Содержимое слайда

en: Menu levels
ru: Уровни меню

en: Shown tabs
ru: Показанные вкладки

en: Show primary tabs
ru: Показать основные вкладки

en: Show secondary tabs
ru: Показывать дополнительные вкладки

en: Divider
ru: Разделитель

en: Expand all menu links
ru: Раскрыть все ссылки меню

en: Drupal Block
ru: Блок Drupal

en: Initial visibility level
ru: Начальный уровень видимости

en: Number of levels to display
ru: Количество уровней для отображения

en: This maximum number includes the initial level.
ru: Это максимальное число включает начальный уровень.

en: Insert selected
ru: Вставить выбранное
