NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (125 entries)

en: Title
id: Judul

en: Add space
id: Tambahkan spasi

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Remove
id: Hapus

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Project
id: Proyek

en: Overview
id: Sekilas

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page
id: Halaman

en: Never
id: Tidak pernah

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Count
id: Jumlah

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: Goal
id: Tujuan

en: Counter
id: Penghitung

en: Users
id: Pengguna

en: Clone
id: Kloning

en: Close
id: Tutup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Browse
id: Jelajahi

en: Key
id: Kunci

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Activity
id: Aktifitas

en: Workflow
id: Alur kerja

en: author
id: penulis

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: First day of week
id: Hari pertama dalam sepekan

en: No statistics available.
id: Tidak ada statistik yang tersedia.

en: Blocked
id: Diblokir

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Translations
id: Terjemahan

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Select
id: Pilih

en: Menus
id: Menu

en: Default time zone
id: Zona waktu bawaan

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Check for updates
id: Periksa pembaruan

en: not set
id: tidak diatur

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Bundle
id: Bundel

en: Spaces
id: Tempat

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Regional settings
id: Pengaturan regional

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Cancel account
id: Pembatalan akun

en: Default country
id: Negara bawaan

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Include destination
id: Sertakan tujuan

en: Users may set their own time zone
id: Pengguna dapat menetapkan zona waktu mereka sendiri

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
id: Sertakan sebuah parameter <code>tujuan</code> pada tautan untuk mengembalikan pengguna kepada tampilan asli ketika menyelesaikan aksi dari tautan.

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Add a new @entity_type.
id: Tambah sebuah @entity_type baru.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
id: Belum ada @entity_type. @add_link
