NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Add space
ja: 空白文字の追加

en: Status
ja: 状態

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Confirm
ja: 確認

en: Remove
ja: 削除

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: Total
ja: 合計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Created
ja: 作成

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Area
ja: エリア

en: Page
ja: ページ

en: Database
ja: データベース

en: Url
ja: URL

en: Never
ja: なし

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Page URL
ja: ページ URL

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Count
ja: カウント

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Desc
ja: 降順

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Other
ja: その他

en: Role
ja: 役割

en: Goal
ja: 目的

en: Counter
ja: カウンター

en: Users
ja: ユーザー

en: Site ID
ja: サイトID

en: Clone
ja: 複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Key
ja: キー

en: Languages
ja: 言語

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: author
ja: 投稿者

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: No statistics available.
ja: 統計はありません。

en: Blocked
ja: ブロック

en: All content types
ja: すべてのコンテンツタイプ

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Translations
ja: 翻訳

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Hits
ja: アクセス数

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Select
ja: 選択

en: Menus
ja: メニュー

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Language code
ja: 言語コード

en: Space
ja: スペース

en: Site Language
ja: サイトの言語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Check for updates
ja: 最新版の確認

en: not set
ja: セットされていません

en: Metric
ja: メートル法

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Bundle
ja: バンドル

en: + Add
ja: + 追加

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: - All -
ja: - 全て -

en: Visits
ja: ビジット

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Fragment
ja: フラグメント

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Cancel account
ja: アカウントをキャンセル

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: Manage display
ja: 表示管理

en: No data available
ja: 利用可能なデータがありません

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: Include destination
ja: 行き先を含む

en: The node language code.
ja: ノードの言語コード。

en: Users may set their own time zone
ja: ユーザーは各自のタイムゾーンを設定可能

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ja: リンクのアクションが完了するとユーザーを元のページに戻す <code>destination</code> パラメーターをリンクに含める。

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Add a new @entity_type.
ja: 新しい @entity_type を追加。

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ja: @entity_type はまだありません。 @add_link

en: Cancellation method
ja: キャンセル方法
