NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (161 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Add space
nl: Spatie toevoegen

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Author
nl: Auteur

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Content Types
nl: Inhoudstypen

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Error
nl: Fout

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Area
nl: Gebied

en: Page
nl: Pagina

en: Url
nl: URL

en: Never
nl: Nooit

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Page URL
nl: Pagina-URL

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Count
nl: Aantal

en: API Key
nl: API-sleutel

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Desc
nl: Aflopend

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Other
nl: Andere

en: Role
nl: Rol

en: Goal
nl: Doel

en: Counter
nl: Teller

en: Users
nl: Gebruikers

en: Site ID
nl: Site-ID

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Close
nl: Sluiten

en: Title:
nl: Titel:

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Browse
nl: Bladeren

en: Key
nl: Sleutel

en: Languages
nl: Talen

en: Activity
nl: Activiteit

en: author
nl: auteur

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: First day of week
nl: Eerste dag van de week

en: No statistics available.
nl: Geen statistieken beschikbaar.

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Visit
nl: Bezoek

en: Team
nl: Ploeg

en: Confirm Password
nl: Bevestig wachtwoord

en: All content types
nl: Alle inhoudstypes

en: No results found
nl: Geen resultaat gevonden

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Select
nl: Selecteren

en: Company Name
nl: Bedrijfsnaam

en: Edit user
nl: Gebruiker bewerken

en: Menus
nl: Menu's

en: Default time zone
nl: Standaardtijdzone

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Language code
nl: Taalcode

en: Space
nl: Spatie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Check for updates
nl: Controleer op updates

en: not set
nl: niet ingesteld

en: Metric
nl: Metrisch

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Sessions
nl: Sessies

en: Variants
nl: Varianten

en: Bundle
nl: Bundel

en: + Add
nl: + Toevoegen

en: - All -
nl: - Alle -

en: Visits
nl: Bezoeken

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Contents
nl: Inhoud

en: Show more
nl: Meer tonen

en: Regional settings
nl: Landinstellingen

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Cancel account
nl: Account opheffen

en: Default country
nl: Standaardland

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Top Pages
nl: Toppagina's

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Bounce Rate
nl: Weigeringspercentage

en: Asc
nl: Oplopend

en: Exit Rate
nl: Uitstappercentage

en: Add existing users
nl: Bestaande gebruikers toevoegen

en: Enable development mode
nl: Ontwikkelingsmodus inschakelen

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Include destination
nl: Bestemming toevoegen

en: space
nl: spatie

en: The node language code.
nl: De node-taalcode.

en: Updated at
nl: Bijgewerkt op

en: Configure
nl: Instellen

en: Users may set their own time zone
nl: Gebruikers kunnen hun eigen tijdszone instellen

en: Blocked Users
nl: Geblokkeerde gebruikers

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
nl: Gebruik een <code>destination</code>-parameter in de link om de gebruiker terug te voeren naar het oorspronkelijke overzicht nadat de linkactie voltooid is.

en: Find and manage content
nl: Inhoud vinden en beheren

en: Add a new @entity_type.
nl: Nieuwe @entity_type toevoegen.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
nl: Er is nog geen @entity_type. @add_link

en: Cancellation method
nl: Annuleringsmethode
