NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (144 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Add space
tr: Boşluk ekle

en: Status
tr: Durum

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Confirm
tr: Onayla

en: Remove
tr: Kaldır

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Project
tr: Proje

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Area
tr: Bölge

en: Page
tr: Sayfa

en: Database
tr: Veritabanı

en: Never
tr: Asla

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Time zone
tr: Saat dilimi

en: Count
tr: Sayaç

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Authored by
tr: Yazan

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Desc
tr: Azalan

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Other
tr: Diğer

en: Role
tr: Rol

en: Goal
tr: Hedef

en: Counter
tr: Sayaç

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Clone
tr: Kopya

en: Close
tr: Kapat

en: Title:
tr: Başlık:

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Key
tr: Anahtar

en: Languages
tr: Diller

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Workflow
tr: İş akışı

en: author
tr: yazar

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: No statistics available.
tr: İstatistik bilgi bulunmuyor.

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Team
tr: Takım

en: Website
tr: Web sitesi

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Hits
tr: Ziyaretler

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Select
tr: Seç

en: Menus
tr: Menüler

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Type:
tr: Tür:

en: Space
tr: Boşluk

en: Site Language
tr: Site dili

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: not set
tr: ayarlanmamış

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: + Add
tr: + Ekle

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Cancel account
tr: Hesabı iptal et

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Add existing users
tr: Varolan kullanıcıları ekle

en: No resources found.
tr: Kaynak bulunamadı.

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: Include destination
tr: Hedefi ekle

en: Users may set their own time zone
tr: Kullanıcılar kendi saat dilimini ayarlayabilir

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Add a new @entity_type.
tr: Yeni @entity_type ekle.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
tr: Henüz @entity_type yok. @add_link
