NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (172 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Add space
fr: Ajouter un espace

en: Status
fr: État

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Project
fr: Projet

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Area
fr: Zone

en: Database
fr: Base de données

en: Url
fr: URL

en: Never
fr: Jamais

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Count
fr: Décompte

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Other
fr: Autre

en: Role
fr: Rôle

en: Goal
fr: Objectif

en: Counter
fr: Compteur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Site ID
fr: Identifiant du site

en: Clone
fr: Cloner

en: Close
fr: Fermer

en: Title:
fr: Titre :

en: Sort by
fr: Trier par

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Browse
fr: Parcourir

en: Key
fr: Clef

en: Edit Menu
fr: Modifier le menu

en: Languages
fr: Langues

en: Activity
fr: Activité

en: Workflow
fr: Processus

en: author
fr: auteur

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Workflow State
fr: État du processus

en: No statistics available.
fr: Aucune statistique n'est disponible.

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Visit
fr: Visite

en: Current Status
fr: État actuel

en: Team
fr: Equipe

en: Website
fr: Site web

en: All content types
fr: Tous les types de contenus

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Translations
fr: Traductions

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Hits
fr: Accès

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Select
fr: Sélectionner

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Type:
fr: Type :

en: Space
fr: Espace

en: Site Language
fr: Langue du Site

en: Machine name
fr: Nom système

en: Check for updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: not set
fr: non défini

en: Metric
fr: Métrique

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Variants
fr: Variantes

en: Bundle
fr: Type

en: + Add
fr: + Ajouter

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: - All -
fr: - Tout -

en: Visits
fr: Visites

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Variant
fr: Variante

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Contents
fr: Contenu

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Statistic
fr: Statistique

en: Cancel account
fr: Annuler le compte

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: No data available
fr: Aucune donnée disponible

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Bounce Rate
fr: Taux de rebond

en: Exit Rate
fr: Taux de sortie

en: Add existing users
fr: Ajouter des utilisateurs existants

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: 1 column
fr: 1 colonne

en: 2 columns
fr: 2 colonnes

en: 3 columns
fr: 3 colonnes

en: 4 columns
fr: 4 colonnes

en: 5 columns
fr: 5 colonnes

en: 6 columns
fr: 6 colonnes

en: Include destination
fr: Inclure la destination

en: space
fr: espace

en: Default Language
fr: Langue par défaut

en: The node language code.
fr: Le code de langue du nœud.

en: Users may set their own time zone
fr: Les utilisateurs peuvent définir leur propre fuseau horaire

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
fr: Inclure un paramètre <code>destination</code> dans le lien pour rediriger l'utilisateur vers la vue d'origine après avoir terminé l'action du lien.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Add a new @entity_type.
fr: Ajouter un nouveau @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
fr: Il n'y a pas encore de @entity_type. @add_link

en: Disable all
fr: Tout désactiver

en: Cancellation method
fr: Méthode d'annulation
