NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (121 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Add space
hi: जगह जोड़ें

en: Status
hi: अवस्था

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Documentation
hi: प्रलेखीकरण

en: Project
hi: परियोजना

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Area
hi: छेत्र

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Url
hi: URL

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Desc
hi: अवरोही

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Other
hi: अन्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Goal
hi: लक्ष्य

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Add user
hi: सदस्य जोडें

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Languages
hi: भाषायें

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: author
hi: लेखक

en: First day of week
hi: सप्ताह का पहला दिन

en: No statistics available.
hi: कोई आंकड़े उपलब्ध नहीं हैं।

en: Blocked
hi: बंद

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Hits
hi: हिट्स

en: Menus
hi: मेनू

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Space
hi: जगह

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: not set
hi: सेट नहीं

en: Bundle
hi: पोटली

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Cancel account
hi: खाता खारिज करना

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: No data available
hi: आंकड़े उपलब्ध नहीं हैं|

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

en: Add a new @entity_type.
hi: एक नया @entity_type जोड़ें।

en: There is no @entity_type yet. @add_link
hi: अभी तक कोई @entity_type नहीं है। @add_link
