NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to is translation catalogue (99 entries)

en: Title
is: Titill

en: Add space
is: Bæta inn bili

en: Status
is: Staða

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Language
is: Tungumál

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Overview
is: Yfirlit

en: Edit
is: Breyta

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Password
is: Lykilorð

en: Weight
is: Vægi

en: Settings
is: Stillingar

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Updated
is: Uppfært

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Area
is: Svæði

en: Page
is: Síða

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Url
is: Vefslóð

en: Never
is: Aldrei

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Time zone
is: Tímabelti

en: API Key
is: API Lykill

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Authored by
is: Höfundur

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

en: Role
is: Hlutverk

en: Users
is: Notendur

en: Clone
is: Klóna

en: Close
is: Loka

en: Title:
is: Titill:

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Add user
is: Bæta við notanda

en: Languages
is: Tungumál

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: author
is: höfundur

en: First day of week
is: Fyrsti dagur vikunnar

en: Blocked
is: Óvirkur

en: Website
is: Vefsíða

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Menus
is: Valmyndir

en: Default time zone
is: Tímabelti

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: - All -
is: - Allt -

en: Regional settings
is: Svæðisbundnar stillingar
