NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (134 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Add space
it: Aggiungi spazio

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Confirm
it: Conferma

en: Remove
it: Elimina

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Total
it: Totale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Never
it: Mai

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Count
it: Numero

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Authored by
it: Creato da

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Desc
it: Disc

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Other
it: Altro

en: Role
it: Ruolo

en: Goal
it: Obbiettivo

en: Counter
it: Contatore

en: Users
it: Utenti

en: Clone
it: Clona

en: Close
it: Chiudi

en: Title:
it: Titolo:

en: Sort by
it: Ordina per

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Authored on
it: Creato il

en: Browse
it: Naviga

en: Key
it: Chiave

en: Languages
it: Lingue

en: Activity
it: Attività

en: author
it: autore

en: First day of week
it: Primo giorno della settimana

en: No statistics available.
it: Statistiche non disponibili.

en: Blocked
it: Bloccato

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Translations
it: Traduzioni

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Hits
it: Accessi

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Select
it: Scegliere

en: Menus
it: Menù

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Type:
it: Tipo:

en: Space
it: Spazio

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Check for updates
it: Verifica la disponibilità di aggiornamenti

en: not set
it: non impostato

en: Metric
it: Metrico

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Variants
it: Varianti

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Variant
it: Variante

en: Regional settings
it: Impostazioni internazionali

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Cancel account
it: Elimina profilo

en: Default country
it: Paese predefinito

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Include destination
it: Include la destinazione

en: Users may set their own time zone
it: Gli utenti possono definire il loro fuso orario

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
it: Includere una <code>destinazione</code> di ritorno come parametro del link in modo da consentire all'utente di ritornare alla vista iniziale una volta completata l'azione del link.

en: Areas
it: Aree

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Add a new @entity_type.
it: Aggiungere nuovo @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
it: Non esiste ancora nessun @entity_type. @add_link

en: Add area
it: Aggiungi area
