NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (137 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Add space
ro: Adaugă spațiu

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Email address
ro: Adresă email

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Remove
ro: Elimină

en: Language
ro: Limba

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Project
ro: Proiect

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Password
ro: Parolă

en: Weight
ro: Greutate

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Updated
ro: Actualizat

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Created
ro: Creat

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Area
ro: Zonă

en: Page
ro: Pagina

en: Database
ro: Bază de date

en: Url
ro: URL

en: Never
ro: Niciodată

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Count
ro: Contor

en: API Key
ro: Cheie API

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Authored by
ro: Autor

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Desc
ro: Descendent

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Other
ro: Altele

en: Role
ro: Rol

en: Counter
ro: Numărător

en: Users
ro: Utilizatori

en: Clone
ro: Clonare

en: Close
ro: Închideți

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Key
ro: Cheie

en: Languages
ro: Limbi

en: Activity
ro: Activitate

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: author
ro: autor

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: No statistics available.
ro: Nu există statistici disponibile.

en: Blocked
ro: Blocat

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Translations
ro: Traduceri

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Hits
ro: Vizite

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Select
ro: Alege

en: Menus
ro: Meniuri

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Manage fields
ro: Gestionați câmpurile

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Space
ro: spațiu

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Check for updates
ro: Verifică pentru actualizări

en: not set
ro: nu este setat

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Bundle
ro: Pachet

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Regional settings
ro: Setări regionale

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Cancel account
ro: Anulare cont

en: Default country
ro: Țara implicită

en: Manage display
ro: Gestionați afișajul

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Asc
ro: Ascendent

en: Manage form display
ro: Gestionați formularele

en: 1 column
ro: 1 coloană

en: 2 columns
ro: 2 coloane

en: 3 columns
ro: 3 coloane

en: Include destination
ro: Include destinația

en: Default Language
ro: Limba implicită

en: The node language code.
ro: Codul limbii nodului.

en: Users may set their own time zone
ro: Utilizatorii pot seta propriul fus orar

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ro: Includeți un parametru <code>destinație</code> în legătură pentru a readuce utilizatorul la vizualizarea originală după completarea acțiunii legăturii.

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Add a new @entity_type.
ro: Adăugați un nou @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ro: Nu există nici un @entity_type încă. @add_link
