NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (175 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Add space
ru: Добавить пробел

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Remove
ru: Удалить

en: Language
ru: Язык

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Documentation
ru: Документация

en: Project
ru: Проект

en: Overview
ru: Обзор

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Updated
ru: Обновлено

en: Content Types
ru: Типы содержимого

en: Total
ru: Итого

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Picture
ru: Изображение

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Created
ru: Создано

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Area
ru: Область

en: Page
ru: Страница

en: Database
ru: База данных

en: Url
ru: Url-адрес

en: Never
ru: Никогда

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Count
ru: Количество

en: API Key
ru: Ключ API

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Authored by
ru: Автор

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Desc
ru: По убыванию

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: Май

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: Other
ru: Другое

en: Role
ru: Роль

en: Goal
ru: Цель

en: Counter
ru: Счётчик

en: Users
ru: Пользователи

en: Site ID
ru: ID сайта

en: Clone
ru: Клонировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Authored on
ru: Создан в

en: Browse
ru: Обзор

en: Key
ru: Ключ

en: Edit Menu
ru: Редактировать меню

en: Languages
ru: Языки

en: Activity
ru: Активность

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: author
ru: автор

en: First day of week
ru: Первый день недели

en: Workflow State
ru: Состояние документооборота

en: No statistics available.
ru: Статистика отсутствует.

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Content Browser
ru: Настройка вывода материалов

en: Confirm Password
ru: Повторите пароль

en: Website
ru: Вебсайт

en: All content types
ru: Всё содержимое

en: No results found
ru: Результаты не найдены

en: Changed
ru: Изменение

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Translations
ru: Переводы

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Hits
ru: Переходы

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Select
ru: Выбрать

en: Company Name
ru: Название компании

en: Edit user
ru: Редактировать пользователя

en: Menus
ru: Меню

en: Default time zone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Language code
ru: Код языка

en: Type:
ru: Тип:

en: Space
ru: Пробел

en: Edit Node
ru: Изменить материал

en: Site Language
ru: Язык сайта

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Check for updates
ru: Проверка обновлений

en: not set
ru: не установлено

en: Metric
ru: Метрическая

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: Sessions
ru: Сеансы

en: Variants
ru: Варианты

en: Bundle
ru: Набор

en: + Add
ru: + Добавить

en: Spaces
ru: Доски

en: Manage settings
ru: Управление настройками

en: - All -
ru: - Все -

en: Visits
ru: Посещения

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Variant
ru: Вариант

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Show more
ru: Подробнее

en: Regional settings
ru: Региональные настройки

en: Page Views
ru: Просмотры страниц

en: Fragment
ru: Фрагмент

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Cancel account
ru: Удаление учётной записи

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Collapse All
ru: Cвернуть все

en: Top Pages
ru: Топ страниц

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Bounce Rate
ru: Показатель отказов

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Add existing users
ru: Добавить существующих пользователей

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: Include destination
ru: Включать назначение

en: space
ru: пробел

en: Default Language
ru: Язык по умолчанию

en: The node language code.
ru: Код языка материала.

en: Users may set their own time zone
ru: Пользователи могут указать свой часовой пояс

en: Visual Editor
ru: Визуальный редактор

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ru: Включать параметр назначения <code>destination</code> в ссылку, чтобы возвращать пользователя на оригинальное представление после завершения действия ссылки.

en: Find and manage content
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Add a new @entity_type.
ru: Добавить новый тип сущности @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ru: Тип сущности "@entity_type" пока отсутствует. @add_link

en: Cancellation method
ru: Способ удаления
