NodeHive Core (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (184 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Add space
uk: Додати пропуск

en: Status
uk: Стан

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Documentation
uk: Документація

en: Project
uk: Проект

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Updated
uk: Оновлено

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Total
uk: Всього

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Created
uk: Створено

en: Advanced Settings
uk: Додаткові налаштування

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Area
uk: Область

en: Page
uk: Сторінка

en: Database
uk: База даних

en: Never
uk: Ніколи

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Page URL
uk: URL сторінки

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Count
uk: Лічильник

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Authored by
uk: Автор

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Desc
uk: Спад

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Other
uk: Інше

en: Role
uk: Роль

en: Goal
uk: Мета

en: Counter
uk: Лічильник

en: Users
uk: Користувачі

en: Site ID
uk: Ідентифікатор сайту

en: Clone
uk: Клонувати

en: Close
uk: Закрити

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Add user
uk: Додати користувача

en: Authored on
uk: Створено

en: Browse
uk: Огляд

en: Key
uk: Ключ

en: Edit Menu
uk: Правка меню

en: # Users
uk: # Користувачів

en: Languages
uk: Мови

en: Activity
uk: Активність

en: Workflow
uk: Документообіг

en: author
uk: автор

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: First day of week
uk: Перший день тижня

en: Workflow State
uk: Стан документообігу

en: No statistics available.
uk: Статистика відсутня.

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Visit
uk: Відвідати

en: Current Status
uk: Стан

en: Team
uk: Команда

en: Confirm Password
uk: Підтвердження пароля

en: Website
uk: Веб-сайт

en: All content types
uk: Всі типи матеріалів

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Changed
uk: Змінено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Translations
uk: Переклади

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Hits
uk: Перегляди

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Select
uk: Вибір

en: Company Name
uk: Назва організації

en: Edit user
uk: Редагувати користувача

en: Menus
uk: Меню

en: Default time zone
uk: Базовий часовий пояс

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: Language code
uk: Код мови

en: Type:
uk: Тип:

en: Space
uk: Пробіл

en: Site Language
uk: Мова сайту

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Check for updates
uk: Перевіряти наявність оновлень

en: not set
uk: не задане

en: Metric
uk: Метрична

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Sessions
uk: Сеанси

en: Variants
uk: Варіанти

en: Bundle
uk: Пакет

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Manage settings
uk: Керування настроюваннями

en: Last Login
uk: Останній вхід

en: - All -
uk: - Усе -

en: Visits
uk: Відвідування

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Variant
uk: Варіант

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Contents
uk: Вміст

en: Regional settings
uk: Регіональні налаштування

en: Page Views
uk: Перегляди сторінок

en: Fragment
uk: Фрагмент

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Cancel account
uk: Скасувати обліковий запис

en: Default country
uk: Базова країна

en: Manage display
uk: Керувати відображенням

en: Search by title
uk: Пошук за назвою

en: No data available
uk: Немає даних

en: Expand All
uk: Розгорнути всі

en: Collapse All
uk: Згорнути всі

en: Top Pages
uk: Найпопулярніші сторінки

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Bounce Rate
uk: Показник відмов

en: Asc
uk: Зрост

en: Release Notes
uk: Примітки до випуску

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Include destination
uk: Додати місце призначення

en: space
uk: пробіл

en: Default Language
uk: Базова мова

en: The node language code.
uk: Код мови матеріалу(ноди).

en: Space Type
uk: Тип простору

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Users may set their own time zone
uk: Користувачі можуть встановлювати свій часовий пояс

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
uk: Щоб переадресувати користувача до попередньої сторінки одразу після закінчення дії в посиланні, додайте до посилання параметр <code>destination</code> .

en: Areas
uk: Ділянки

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Add a new @entity_type.
uk: Додати новий тип сутності @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
uk: Тип сутності @entity_type поки що відсутній. @add_link

en: Add area
uk: Додати ділянку

en: Cancellation method
uk: Спосіб скасування
