Notification System (1.0.0-beta1) - en to de translation catalogue (53 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Delete
de: Löschen

en: Content
de: Inhalt

en: Value
de: Wert

en: Type
de: Typ

en: List
de: Liste

en: Subject
de: Betreff

en: Description
de: Beschreibung

en: Audience
de: Zielgruppe

en: Read more
de: Weiterlesen

en: Enable
de: Aktivieren

en: Priority
de: Priorität

en: Edit
de: Bearbeiten

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: High
de: Hoch

en: Low
de: Niedrig

en: View
de: Ansicht

en: Mail
de: E-Mail

en: User
de: Benutzer

en: Created
de: Erstellt

en: Authored by
de: Geschrieben von

en: Example
de: Beispiel

en: Users
de: Benutzer

en: Provider
de: Anbieter

en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Default language
de: Standardsprache

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Immediately
de: Sofort

en: Changed
de: Geändert

en: Body Template
de: Textkörper-Vorlage

en: Loading...
de: Wird geladen...

en: Sticky
de: am Anfang von Listen

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Mapping
de: Zuordnung

en: Loading
de: Laden

en: Machine name
de: Systemname

en: Notification
de: Benachrichtigung

en: The configuration has been updated.
de: Die Einstellung wurde aktualisiert.

en: Created on
de: Erstellt am

en: - Disabled -
de: - Deaktiviert -

en: Allowed users
de: Zugelassene Benutzer

en: Expires on
de: Läuft ab am

en: Lowest
de: Niedrigstes

en: Highest
de: Am höchsten

en: Display Mode
de: Anzeigemodus

en: Empty Message
de: Leere Nachricht

en: Add notification
de: Benachrichtigung hinzufügen

en: The time that the entity was created.
de: Der Erstellungszeitpunkt der Entität.

en: The time that the entity was last edited.
de: Der letzte Aktualisierungszeitpunkt der Entität.
