NPR (8.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: Body
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Description
uk: Опис

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Categories
uk: Категорії

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Help
uk: Довідка

en: Image settings
uk: Налаштування зображення

en: Program
uk: Програма

en: Audio settings
uk: Параметри звуку

en: Teaser
uk: Анонс

en: Original URL
uk: Початковий URL

en: Off
uk: Вимкнено

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Width
uk: Ширина

en: standard
uk: стандартний

en: Blog
uk: Блоґ

en: Provider
uk: Постачальник

en: Duration
uk: Тривалість

en: Node settings
uk: Налаштування матеріалу

en: Caption
uk: Підпис

en: Standard
uk: Стандарт

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Series
uk: Серіал

en: Vocabulary settings
uk: Настроювання словника

en: Producer
uk: Виробник

en: Image Type
uk: Тип зображення

en: Primary
uk: Основні

en: Last Modified
uk: Час останньої зміни

en: Multimedia
uk: Мультимедіа

en: Provider URL
uk: URL провайдера

en: Primary Image
uk: Основне зображення

en: mp3
uk: MP3

en: The width of the image in pixels.
uk: Ширина зображення в пікселях.

en: Convert relative paths to absolute URLs
uk: Перетворює відносні шляхи в абсолютні URL

en: Rights Holder
uk: Володілець прав

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: oEmbed URL
uk: URL-адреса oEmbed
