NPR (8.x-1.0-alpha2) - en to de translation catalogue (42 entries)

en: Body
de: Textkörper

en: Type
de: Typ

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: Description
de: Beschreibung

en: On
de: An

en: Categories
de: Kategorien

en: Image
de: Bild

en: Settings
de: Einstellungen

en: Help
de: Hilfe

en: Image settings
de: Bildeinstellungen

en: Program
de: Programm

en: Audio settings
de: Audioeinstellungen

en: Teaser
de: Anrisstext

en: Off
de: Aus

en: Promoted to front page
de: Auf der Startseite anzeigen

en: Width
de: Breite

en: standard
de: Standard

en: Provider
de: Anbieter

en: Duration
de: Dauer

en: Node settings
de: Beitragseinstellungen

en: Caption
de: Beschriftung

en: Subtitle
de: Unter-Überschrift

en: Copyright
de: Urheberrecht

en: Series
de: Datenreihe

en: Vocabulary settings
de: Vokabular-Einstellungen

en: Producer
de: Produzent

en: Short Title
de: Kurzer Titel

en: Image Type
de: Bildtyp

en: Tags vocabulary
de: Vokabular für Tags / Bezeichner / Labels

en: Primary
de: Primär

en: Publication Date
de: Erscheinungsdatum

en: Last Modified
de: Zuletzt geändert

en: External ID
de: Externe ID

en: API Settings
de: API-Einstellungen

en: Slug
de: Titelform

en: API Test
de: API-Test

en: Provider URL
de: Anbieter-URL

en: The width of the image in pixels.
de: Die Breite des Bilds in Pixeln.

en: Organization ID
de: Organisations-ID

en: Rights Holder
de: Rechteinhaber

en: Large (480×480)
de: Groß (480x480)

en: Thumbnail (100×100)
de: Miniaturansicht (100x100)
