Office 365 Connector (5.0.2) - en to nl translation catalogue (208 entries)

en: Body
nl: Inhoud

en: Subject
nl: Onderwerp

en: error
nl: fout

en: Message
nl: Bericht

en: - None -
nl: - Geen -

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Location
nl: Locatie

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Send
nl: Versturen

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Log in
nl: Inloggen

en: Link text
nl: Linktekst

en: Modified
nl: Aangepast

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Documents
nl: Documenten

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Search Files
nl: Bestanden zoeken

en: Open links in a new window
nl: Links openen in een nieuw venster

en: Calendar settings
nl: Agenda-instellingen

en: Link text.
nl: Link tekst.

en: Web URL
nl: Web-URL

en: Add link
nl: Link toevoegen

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: Callback url
nl: Callback-URL

en: API Settings
nl: API-instellingen

en: API settings
nl: API-instellingen

en: Recent Files
nl: Recente bestanden

en: Call
nl: Bel

en: No recent files found.
nl: Geen recente bestanden gevonden

en: Optional description.
nl: Optionele beschrijving.

en: Search Contacts
nl: Zoek contacten

en: Start typing to find content or paste a URL.
nl: Begin met typen om te zoeken naar inhoud of plak een URL.

en: Search for files
nl: Zoeken naar bestanden

en: Office 365 Connector module
nl: Office 365 Connector-module

en: Office 365 Settings
nl: Office 365-instellingen

en: Settings for the Office 365 Connector module
nl: Instellingen voor de Office 365 Connector-module

en: API settings for the Office 365 Connector module
nl: API-instellingen voor de Office 365 Connector-module

en: Access Office 365 Connector Settings page
nl: Toegang tot de Office 365 Connector instellingenpagina

en: Office 365 API Settings
nl: Office 365 API-instellingen

en: Access Office 365 My Onedrive page
nl: Toegang tot de pagina Mijn OneDrive in Office 365

en: My OneDrive
nl: Mijn OneDrive

en: Shared with me
nl: Gedeeld met mij

en: Access Office 365 My mail pages
nl: Toegang tot de pagina Mijn e-mail in Office 365

en: My latest mail
nl: Mijn laatste mail

en: Enable SSO with Office365
nl: SSO inschakelen met Office 365

en: Login to your Office 365 environment
nl: Inloggen op uw Office 365-omgeving

en: Login drupal user
nl: Drupal gebruiker inloggen

en: The authorisation code has not been provided. Please try again.
nl: De autorisatiecode ontbreekt. Probeer het opnieuw.

en: Error description: @error
nl: Foutbeschrijving: @error

en: accessToken is expired, refresh the token
nl: het toegangstoken is verlopen, vernieuw het token

en: providerData: @data
nl: providergegevens: @data

en: Saving authData: @data
nl: Auth-gegevens opslaan: @data

en: Redirect after login URL
nl: URL-omleiding na login

en: After login users will be redirected to this page. This needs to be a full url like https://www.example.com.
nl: Na het inloggen worden gebruikers doorgestuurd naar deze pagina. Dit moet een volledige url zijn, zoals https://www.example.com.

en: This value should be: @url
nl: Deze waarde moet zijn: @url

en: Enable verbose logging
nl: Uitgebreide logging inschakelen

en: Modified by
nl: Aangepast door

en: Authorization scopes
nl: Autorisatie-scopes

en: SSO Settings
nl: SSO-instellingen

en: Get access token resource
nl: Bron toegangstoken ophalen

en: SSO settings
nl: SSO-instellingen

en: The requested account is blocked
nl: Het gevraagde account is geblokkeerd

en: Use user data from Graph API
nl: Gebruikersgegevens van Graph API gebruiken

en: When checked you can map field from the Graph API (/me endpoint) to field names in the user. These values get synced every login.
nl: Indien aangevinkt, kunt u velden van de Graph API (/me endpoint) toewijzen aan veldnamen van de gebruiker. Deze waarden worden bij elke aanmelding gesynchroniseerd.

en: Office 365 - SSO User
nl: Office 365 - SSO-gebruiker

en: Enable syncing of user data.
nl: Synchronisatie van gebruikersgegevens inschakelen.

en: Access SSO User settings page
nl: Toegang tot de pagina met SSO-gebruikersinstellingen

en: Everything OK
nl: Alles OK

en: There are no API settings provided in the settings.php. Please fix this error.
nl: Er zijn geen API-instellingen in de settings.php. Corrigeer deze fout.

en: Client ID has not been provided.
nl: Er is geen Client-ID verstrekt.

en: Client secret has not been provided.
nl: Er is geen Client-secret verstrekt.

en: Tenant ID has not been provided.
nl: Er is geen Tenant-ID verstrekt.

en: Office 365 scopes
nl: Office 365-scopes

en: The needed authorization scopes for correct Office 365 integration
nl: De benodigde autorisatiescopes voor een Office 365-integratie

en: Office 365 authorization scopes
nl: Office 365-autorisatiescopes

en: Office 365 - Contacts
nl: Office 365 - Contacten

en: Provides Office 365 Contacts. Makes it possible to: search contacts.
nl: Biedt Office 365-contacten. Maakt het mogelijk om contacten te zoeken.

en: Administer o365_contacts configuration
nl: o365_contacts-configuratie beheren

en: Connected Office 365 group
nl: Gekoppelde Office 365-groep

en: Office 365 - Groups
nl: Office 365 - Groepen

en: Connector between Office 365 Teams and Groups in Drupal.
nl: Connector tussen Office 365-Teams en groepen in Drupal.

en: There are no documents in the group.
nl: Er zijn geen documenten in de groep.

en: This link opens in a new window
nl: Deze link opent in een nieuw scherm

en: Office 365 - Links to Office apps
nl: Office 365 - Koppelingen naar Office-apps

en: Provides a Office 365 links block for the users.
nl: Biedt een Office 365 linksblok voor de gebruikers.

en: Application links
nl: Applicatielinks

en: Configure the office links that are visible for the users to see.
nl: Links voor Office koppelingen die zichtbaar zijn voor de gebruikers instellen.

en: Administer o365_links
nl: o365_links beheren

en: Office 365 applications
nl: Office 365 applicaties

en: @label - This link opens in a new window
nl: @label - Deze link opent in een nieuw scherm

en: OneDrive connector for the Office 365 module.
nl: OneDrive-connector voor de Office 365-module.

en: More files on Sharepoint
nl: Meer bestanden op SharePoint

en: Save this event in my Outlook Calendar
nl: Bewaar dit evenement in mijn Outlook-agenda

en: Add a comma seperated list of attendee email addresses
nl: Voeg een door komma's gescheiden lijst met e-mailadressen van deelnemers toe

en: Office 365 - Outlook Calendar
nl: Office 365 - Outlook Agenda

en: Outlook connector for the Office 365 module.
nl: Outlook-connector voor de Office 365-module.

en: Configure the Office calendar functionality.
nl: De Office-agenda instellen.

en: This is the name of the event in Outlook. You need to select a string field.
nl: De naam van de gebeurtenis in Outlook. Selecteer een tekenreeks-veld.

en: This will be used as the body of the event. You need to select a string or text field.
nl: De inhoud van de gebeurtenis. Selecteer een tekenreeks- of tekstveld.

en: The start date of the event. You need to select a date(time) field.
nl: De startdatum van de gebeurtenis. Selecteer een datum(tijd)-veld.

en: The end date of the event. You need to select a date(time) field.
nl: De einddatum van de gebeurtenis. Selecteer een datum(tijd)-veld.

en: The location of the event. You can select a string or text field.
nl: De locatie van de gebeurtenis. Selecteer een tekenreeks- of tekstveld.

en: - Make your choice -
nl: - Maak uw keuze -

en: View this event here
nl: Bekijk deze gebeurtenis hier

en: The following mail addresses where not valid and not automatically added as attendee: @addresses
nl: De volgende e-mailadressen waren niet geldig en niet automatisch toegevoegd als deelnemer: @addresses

en: This event has been created in your @link
nl: Dit evenement is aangemaakt in uw @link

en: Something went wrong creating this event in Outlook. Please add it manually.
nl: Er ging iets mis bij het maken van deze gebeurtenis in Outlook. Voeg deze handmatig toe.

en: Automatically save events as Outlook Event.
nl: Gebeurtenissen automatisch opslaan als Outlook-gebeurtenis.

en: When enabled user will be presented with a checkbox to save events in their Outlook Calendar.
nl: Indien ingeschakeld krijgt de gebruiker een keuzevakje om gebeurtenissen in de Outlook-agenda op te slaan.

en: Fields for the selected content type
nl: Velden van het geselecteerde inhoudstype

en: When you have selected a content type you can make a mapping on fields from the content type to the fields in the event created in Outlook Calendar.
nl: Wanneer er een inhoudstype is geselecteerd, kunnen velden van het inhoudstype gekoppeld worden aan velden in de gebeurtenis die is aangemaakt in Outlook-agenda.

en: Office 365 - Add event to calendar
nl: Office 365 - Gebeurtenis toevoegen aan agenda

en: Show full calendar
nl: Volledige kalender weergeven

en: Join MS Teams meeting
nl: Deelnemen aan MS Teams-vergadering

en: Office 365 - Outlook Mail
nl: Office 365 - Outlook e-mail

en: Outlook Mail connector for the Office 365 module
nl: Outlook Mail-connector voor de Office 365-module

en: Read this email on Outlook.com
nl: Lees deze e-mail op Outlook.com

en: No emails have been found.
nl: Geen berichten gevonden.

en: Read more emails on Outlook.com
nl: Lees meer e-mails op Outlook.com

en: Office 365 Connector - Profile
nl: Office 365-connector - Profiel

en: Call/chat via Teams
nl: Bellen/chatten via Teams

en: Generate a link to call or chat a user via MS Teams
nl: Genereer een link om een ​​gebruiker te bellen of te chatten via MS Teams

en: Call via Teams
nl: Bellen via Teams

en: Chat via Teams
nl: Chatten via Teams

en: Video call via Teams
nl: Videobellen via Teams

en: Office 365 - Profiles and Personas
nl: Office 365 - Profielen en persona's

en: Profile and Persona data from Office 365
nl: Profiel en personsgegevens uit Office 365

en: Teams links
nl: Teams-links

en: Configure which MS Teams links are shown to the users
nl: Instellen welke MS Teams-links aan de gebruikers worden getoond

en: Call with Teams
nl: Bellen met Teams

en: Video call with Teams
nl: Videobellen met Teams

en: Chat with Teams
nl: Chatten met Teams

en: Call on business phone
nl: Bellen op zakelijke telefoon

en: Call on mobile phone
nl: Bellen op mobiele telefoon

en: Enable call via Teams button
nl: Oproep via Teams-knop inschakelen

en: Enable chat via Teams button
nl: Chat via Teams-knop inschakelen

en: Enable video call via Teams button
nl: Videogesprek via Teams-knop inschakelen

en: Show the users photo
nl: Gebruikersfoto tonen

en: Image size (square)
nl: Formaat afbeelding (vierkant)

en: Show the users presence
nl: Aanwezigheid van gebruikers tonen

en: Show the users display name
nl: Weergavenaam van gebruiker tonen

en: Select the link type
nl: Selecteer het linktype

en: This field determines the type of link that will be generated, either a chat, call of video call link.
nl: Dit veld bepaalt het type link dat wordt gegenereerd: een chat-, oproep- of videogesprek link.

en: Video call
nl: Videogesprek

en: Enable REST for Office 365 module, eg for getting the access token
nl: REST inschakelen voor de Office 365-module, b.v. voor het verkrijgen van het toegangstoken

en: Office 365 - SharePoint Search Field
nl: Office 365 - SharePoint zoekveld

en: This module provides a "Field Type" that allows users to generate a link to SharePoint files
nl: Deze module biedt een veldtype waarmee gebruikers een koppeling naar SharePoint-bestanden kunnen genereren

en: search sharepoint
nl: zoek in SharePoint

en: Link to Sharepoint
nl: Link naar SharePoint

en: You can only use this functionality when logged in with a Microsoft account.
nl: U kunt deze functionaliteit alleen gebruiken wanneer u bent aangemeld met een Microsoft-account.

en: Office 365 - Sharepoint File Search
nl: Office 365 - SharePoint bestand zoeken

en: Office 365 - SharePoint Search link
nl: Office 365 - SharePoint zoeklink

en: Office 365 - SharePoint Search field
nl: Office 365 - SharePoint zoekveld

en: Web url
nl: Web URL

en: Office 365 - SharePoint file search
nl: Office 365 - SharePoint bestand zoeken

en: This module provides a "block" that allows users to Search files in SharePoint
nl: Deze module biedt een blok waarmee gebruikers bestanden kunnen zoeken in SharePoint

en: Search files
nl: Zoek bestanden

en: More search results on Sharepoint
nl: Meer zoekresultaten op SharePoint

en: Settings for the Office 365 SSO extension
nl: Instellingen voor de Office 365 SSO-extensie

en: Access Office 365 SSO settings page
nl: De Office 365 SSO-instellingenpagina weergeven

en: Office 365 SSO Settings
nl: Office 365 SSO-instellingen

en: Automatically redirect users to the SSO login page.
nl: Gebruikers automatisch doorsturen naar de SSO-loginpagina.

en: When enabled anonymous users that access the /user/login page will automatically be redirected to the SSO login page. Users that use "local" users (like admins) can use the /user/drupal_login path to use the normal Drupal login.
nl: Indien ingeschakeld, worden anonieme gebruikers die naar /user/login gaan automatisch doorgestuurd naar de SSO-loginpagina. Gebruikers die lokaal willen inloggen (zoals beheerders) gebruiken /user/drupal_login om de normale Drupal-login te gebruiken.

en: User sync settings
nl: Instellingen voor gebruikerssynchronisatie

en: Settings for the user data syncing.
nl: Instellingen voor het synchroniseren van gebruikersgegevens.

en: Add a field mapping per line. Use a pipe to separate the field machine name in Graph API and in Drupal. For instance "givenName|field_first_name".
nl: Voeg een veldtoewijzing toe per regel. Gebruik een pipe om de machinenaam van de velden in Graph API en Drupal te scheiden. Bijvoorbeeld "givenName|field_first_name".

en: Use profile instead of basic user.
nl: Profile gebruiken in plaats van basic user.

en: Check this checkbox if you use the @link module.
nl: Dit selectievakje inschakelen als u de module @link gebruikt.

en: Sync the user profile picture
nl: Profielfoto synchroniseren

en: Profile picture field name
nl: Veldnaam profielfoto

en: Use the fields machine name.
nl: Gebruik de machinenaam van het veld.

en: Select the profile type we need to save data to.
nl: Selecteer het profieltype waarin de gegevens opgeslagen worden.

en: Office 365 - Teams integration
nl: Office 365 - Teams-integratie

en: Integrate Teams with your site.
nl: Integreer Teams in uw website.

en: Allow sending of messages via MS Teams
nl: Het verzenden van berichten via MS Teams toestaan

en: Send a message via Microsoft Teams
nl: Stuur een bericht via Microsoft Teams

en: Your message has been sent to @recipient
nl: Uw bericht is verzonden naar @recipient

en: Something went wrong sending your message to @recipient. Please try again later.
nl: Er is iets misgegaan bij het verzenden van uw bericht naar @recipient. Probeer het later opnieuw.

en: We could not create the chat, please try again later.
nl: We konden de chat niet maken, probeer het later opnieuw.

en: Open a chat with @name in Microsoft Teams
nl: Open een chat met @name in Microsoft Teams

en: A space separated list of authorization scopes. You can add some extra scopes, or use the o365_auth_scopes hook. You can view a list of needed scopes @link
nl: Een spatie-gescheiden lijst met autorisatie-scopes. Voeg extra scopes toe of gebruik de hook o365_auth_scopes. Bekijk de lijst met benodigde scopes @link

en: Below is a list of scopes needed to make the Office 365 integration work with the enabled modules. You need to enable these on your Office 365 app.
nl: Hieronder vindt u een lijst met scopes die nodig zijn om de Office 365-integratie te laten werken met de ingeschakelde modules. U moet deze inschakelen in uw Office 365 app.

en: Office 365 - Group files date
nl: Office 365 - Groep bestanden datum

en: Office 365 - Outlook calendar day
nl: Office 365 - Outlook Agenda dag

en: Office 365 - Outlook calendar time
nl: Office 365 - Outlook Agenda tijd

en: Office 365 - Outlook mail date
nl: Office 365 - Outlook Mail datum

en: Office 365 - Outlook mail day
nl: Office 365 - Outlook Mail dag

en: Amount of events to show.
nl: Aantal getoonde evenementen.

en: Contact Search
nl: Contact zoeken

en: Application Links
nl: Applicatie-Links

en: Shared Files
nl: Gedeelde Bestanden

en: Upcoming Appointments
nl: Aankomende afspraken

en: Latest Mail
nl: Laatste e-mail

en: Latest Unread Mail
nl: Laatste ongelezen e-mail

en: Sharepoint file search
nl: SharePoint bestanden zoeken

en: This text will be used as the text in the link.
nl: Deze tekst wordt gebruikt als de tekst in de link.

en: Show the Office login link on top of the login form
nl: Toon de Office-loginlink bovenaan het login-formulier

en: When disabled the link to the Office login will be shown on the bottom of the login form.
nl: Indien uitgeschakeld wordt de link naar de Office login onderaan het login-formulier getoond.

en: An anonymous user tried to log in using o365, this is not allowed.
nl: Een anonieme gebruiker heeft geprobeerd in te loggen met o365, dit is niet toegestaan.

en: Office 365 - Profiles and Personas REST endpoints
nl: Office 365 - Profielen en persona's REST-endpoints

en: Profile and Persona data from Office 365 accessible in REST
nl: Profiel- en personagegevens uit Office 365 toegankelijk in REST

en: Office 365 Connector - Profile status
nl: Office 365 Connector - Profielstatus

en: Redirect after login to destination URL
nl: Na inloggen doorsturen naar bestemmingspagina

en: After login users will be redirected to the destination page.
nl: Na het inloggen worden gebruikers doorgestuurd naar de bestemmingspagina.
