Office Hours (8.x-1.23) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: none
fr: aucun(e)

en: Time slot
fr: Plage horaire

en: no
fr: non

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: All day
fr: Journée Entière

en: before
fr: avant

en: Hidden
fr: Caché

en: Clear
fr: Vider

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Current status
fr: Statut actuel

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: About
fr: À propos

en: and
fr: et

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: number
fr: nombre

en: 1 exception | @count exceptions
fr[0]: @count exception
fr[1]: @count exceptions

en: not
fr: pas

en: Field types
fr: Types de champs

en: Office hours
fr: Horaires d'ouverture

en: Add exception
fr: Ajouter une exception

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: Separators
fr: Séparateurs

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: 24 hour time
fr: Temps sur 24 heures

en: 12 hour time
fr: Temps sur 12 heures

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: A value must be selected for %part.
fr: Une valeur doit être sélectionnée pour %part.

en: @label (@name:@column)
fr: @label (@name : @column)

en: @label:@column
fr: @label : @column

en: Composite elements
fr: Éléments composites
